Kõruse tüdruku rännakud maailmas (1)

Kõruse tüdruku rännakud maailmas

TEISEL RINGIL: Hilja ja Heldur, mõlemad lesed, on teineteist leidnud ja nüüd võõrsilt taas tagasi oma kodusaarel. Foto: erakogu

Küllap vanemad inimesed veel mäletavad, kuidas Kuressaares levis kumutulena uudis: Saaremaa keskraamatukogu kauaaegne direktor, mõne aasta eest leseks jäänud Hilja Varvas põrutas Kanadasse, läks seal mehele ja jäigi sinna elama! See kõik oli sulatõsi. Ent nüüd elab Hilja Varvas-Suurna (77) koos oma kaasa Helduriga juba neli aastat taas Kuressaares ja nad on ülimalt rahul.

Hilja juured ulatuvad Tagamõisa poolsaare Kõruse külla. Seal on ta sündinud, kuid enamiku oma lapsepõlvest elas siiski Tallinnas. Isa ehitas pealinnas maju, oli mõnda aega tuuker ja töötas Lorupi klaasitööstuses. Kui tema noorimal tütrel kooliminemise aeg käes oli, kolis perekond Trei Saaremaale tagasi.

Hilja pandi Tagamõisa kooli, kuhu Kõruselt oli 5–6 kilomeetrit. Seda teed tuli Kõruse lastel igal hommikul ja õhtul kõmpida. Hilja mäletab, et vahel põigati otse läbi heinamaa, kus vahelduseks sai noorte kaskede latvadega vahvalt kiikuda.
Kui isa suri, elas ema tütardega mitmel pool ja seetõttu Hilja leiabki, et temal õiget kodust kohta nagu polegi.

Loe pikemalt laupäevasest Saarte Häälest.
Telli Saarte Hääl siit.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 118 korda, sh täna 1)