2012. aasta peamised riskid

2012. aasta peamised riskid

MITTE VEEL SEL AASTAL: Asjatundjate arvates pole eurotsooni lagunemist sel aastal veel karta. Küll võib see juhtuda kaugemas tulevikus, sest 2011. aastal sai ebakindluse ja muutuste ajastu alles alguse. Foto: Internet

Ajakiri Foreign Policy avaldas sel nädalal USA-s tegutseva konsultatsioonifirma Eurasia Group nägemuse eeloleva aasta peamistest riskidest maailmas.

Peamine on nende seas nn 9/11 (mõeldud on 2001. aasta 11. septembrit, mil USA-d tabas võimas terrorirünnak – toim) ajastu lõpp. See oli ajastu, mil kehtisid globaliseerumise aabitsatõed, et turge valitseb majandus ja geopoliitikas võimutseb rahvuslik julgeolek. Nüüd on sellel kõigel lõpp, arvab Eurasia Group.

Pärast 2008. aasta rahanduskriisi, Osama bin Ladeni hävitamist, USA vägede lahkumist Iraagist ja USA sõdurite Afganistanist lahkumise tähtaja avalikustamist hakkavad kogu maailma poliitikutele muret tegema eurotsooni kriis, USA majanduselu tervenemise tempo ja Hiina mõjuvõimu kasv maailmamajanduses. Turuspekulandid muretsevad aga peamiselt poliitiliste otsuste pärast, eelkõige nende otsuste pärast, mis sel aastal langetatakse Euroopas, Ameerikas ja Hiinas.

Võimuvaakum

Olulisemate riskide nimekirjas on veel nn G-Zero (Great-Zero, tlk “suur null”). Lugejale selgituseks nii palju, et see on hiljaaegu kasutusele võetud termin, millega tähistatakse olukorda rahvusvahelisel areenil, kui ükski riik ega riikide rühmitus ei oma piisavalt poliitilisi ja majanduslikke hoobasid maailmapoliitika mõjutamiseks.

Loe pikemalt laupäevasest Saarte Häälest.
Telli Saarte Hääl siit.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 29 korda, sh täna 1)