Saatemäe talu perenaine kutsub noori ühistegevusele (4)

Saatemäe talu perenaine kutsub noori ühistegevusele

LOOMINGULINE KÖÖK: Tuuli Pärteli projektid valmivad nii arvutis kui ka suure joonestuslaua juures. Foto: Tõnu Veldre

Leisi valla Roobaka küla Saatemäe talu perenaine Tuuli Pärtel, MTÜ Triigi Trikirand juhatuse liige kutsub omakandi hakkajaid noori ja huvilisi mujaltki eelolevaks pühapäevaks Männisalu tallu Kodanikuühiskonna Sihtkapitali kolmandale koolitusele. Nii saavad noored teadmisi ettevõtlusest, et muuta koduvalla ettevõtluskeskkonda huvitavamaks ja mitmekülgsemaks.

Triigi Trikiranna eestvedaja, Mainori kõrgkooli disaini õppetooli sisekujunduse osakonna 3. kursuse kaugõppetudeng Tuuli Pärtel on kogenud projektikirjutaja. Eelmise aasta oktoobri lõpus rahastas Kodanikuühiskonna Sihtkapital MTÜ Triigi Trikirand esitatud projekti, mis näeb ette äritegevuse edendamist kohalikus sadamas. Nüüdseks on projektis osalejatel kaks koolitust seljataga ja esimesed ideed arendamiseks välja pakutud.

“Meile on käinud õpetusi jagamas Consumetric OÜ tegevjuht ja omanik Oliver Loode. Püüdsime leida Triigile ainuomast kohavaimu,” märkis Tuuli Pärtel.

Oluline on seegi, et koolitustel osalesid Leisi vallavanem Ludvik Mõtlep ja arendusnõunik Andres Jalakas. Mõlemad esitasid oma ettekujutuse piirkonna arendamisest.

Esimene oma ettevõte Tuulest Disain

Varem FIE-na tegutsenud Tuuli Pärtel otsustas kolm aastat tagasi oma ettevõtte luua. Nime leidmiseks korraldas ta oma pereliikmete ja sõprade hulgas konkursi.

“Olen käinud alustava ettevõtja kursustel ja igasugustel koolitustel. Paljud minu klassivennad ja -õed on firmade omanikud. Nemad julgustasid oma ettevõtet looma. Tõuke andis just klassiõest koolitusfirma omanik. Õnneks oli mul väga töine aeg. Sain firma asutamiseks vajamineva summa kokku,” meenutas ettevõtja.

Samal ajal tegutses Tuuli Pärtel Angla tuulikumäele rajatava pärandkultuurikeskuse projektijuhi abina. Edasi pakuti kogenud projektidekirjutajale juba Kuressaare linnuse suurprojekti lisadokumentide koostamist.

“Paljud asjad olid projektide kirjutamisel minu jaoks täiesti võõrad. Euroopa Liit nõudis Angla projektile konteeritud finants-analüüsi. Uurisin raamatupidajailt ja asjatundjatelt, mida selleks teha. Ka EAS-ilt palusin abi. Analüüs pidi kajastama mikro- ja makronäitajate protsente, SKP protsente jne. Läksin lõpuks Mainori finantsjuhtimise õppejõu juurde. Koos läksime EAS-i ja saime asjaga hakkama. EAS mind siis Saaremaa muuseumile soovitaski ja Leisi keskkoolile tuli ka projekt teha,” kirjeldas Tuuli Pärtel vette hüppamist tundmatus kohas.

Majandussituatsioon muutub väga kiiresti. See nõuab projektide kirjutajaltki sageli ümbertegemisi ja muid sekeldusi. “Istun arvuti taga ja püüan keskenduda. Ilmselt loeb seegi, et keskkoolis oli meil väga hea matemaatikaõpetaja,” arutas Pärtel.
Tegelikult tahaks kunstnikuhingega Tuuli kunstivaldkonnas senisest enam tegutseda, kuid projektide kirjutamiseks tuleb pakkumisi rohkem. Senitehtust midagi esile tuua ettevõtja ei oskagi. Kõik projektid on olnud üsna ühtmoodi tähtsad ja kaalukad.

“Leisi kooli jaoks kirjutasin projekti ja koolihoone jaoks tegin ka sisekujunduse projekti. Metsküla endise koolimaja uuendamiseks kirjutasin rahastamisprojekti. Eks neid ikka koguneb,” rääkis Pärtel.
Oma aega ootab keskkooli internaadihoonesse tulev Leisi noortekeskus. Eskiisprojekti on disainieriala tudeng arvutisse visandanud. Rahastamisprojekti pole aga kirjutatud. Millal ettevõtmine teoks saab, ei oska keegi veel öelda.

Ligi veerandsada aastat Saatemäel

Nüüdseks on kunagisest tallinlannast juba ammugi saanud kange saare maanaine, kes raskustele alla ei vannu. 24 aastat tagasi Kuressaarest Roobaka külla kolides korrastasid Tuuli ja Veljo Pärtel kõigepealt talukoha. Taasiseseisvunud Eestis hakkasid noored kohe ettevõtlusega tegelema. Pidasid lehmi, hobuseid ja lambaid, teenindasid turiste, proovisid kätt ühel ja teisel alal.
1998. aastal muutis taluperemees järsult kurssi, otsustades merd kündma minna. Kunagisest hinnatud tislerist on saanud Tallinki reisilaeva pootsman Riia–Stockholmi liinil.
Praegu on Tuuli Pärteli südameasjaks MTÜ Triigi Trikirand projektidega edasi minna.

“Kaalis, Pangal ja Anglas Alver Saguriga koostööd tehes sain aru, et tuleb tegeleda ka noorte ja lastega. Algul mõtlesin oma talu juurde metsa midagi teha, kuid pere polnud sellega nõus. Küsisin siis vallavalitsusest, kas on kusagil mereäärset vaba maad. Sain vastuse, et Triigis on detailplaneering juba 2000. aastal tehtud. Nii sai asi alguse. Juba sel suvel tahavad meie noored Triigis noortemuusika päevi korraldada. Edasine tegevus selgub arutelude käigus äriplaani tehes,” rääkis Tuuli Pärtel.
Mullu augusti keskpaigas saabus MTÜ-le meeldiv teade Triigi Trikiranna ja Ventspilsi noortekogu ühisprojekti (INTERREG Eesti-Läti ühisprojekt) rahastamise kohta. Tuuli Pärteli koostatud projekt oli üks neljateistkümnest, mis rahastamist leidis. Kokku laekus Eesti-Läti programmi taotlusvooru 47 projekti.

Koostöö Ventspilsi noortega

Aasta tagasi jõuti Ventspilsi noortekogu ja MTÜ Triigi Trikirand juhatuse esimeeste kohtumisel järeldusele, et lätlaste ja saarlaste noorteprobleemid on sarnased. Kuigi Ventspils ja Leisi vald ei ole elanike arvult võrreldavad (Ventspils on meie mõistes lausa suurlinn), tunnevad ventspilslased end oma kodumaal ääremaa elanikena.
Ühisprojekti koolitustel-kogunemistel arendatakse osalejais loovust, avatust, julgust, koostöövalmidust, algatus-, mõtlemis-, juhtimisvõimet ja muid ettevõtluseks vajaminevaid teadmisi ja oskusi. Suhtluskeel on inglise keel.

INTERREG-i projektis osalevad lätlased sõidavad peatselt Saaremaale. “Kohtumine toimub 13.–15. jaanuarini Leisis. Täpsustame õppekogunemiste programme, kodulehe ülesehitust, lepime kokku esseekonkursi korraldamise ja veel palju teisi asju. Muide, just neil päevil sain ühelt projektis osalejalt väga huvitava essee keskkonnasõbraliku Leisi valla arendamise kohta,” rääkis Tuuli Pärtel.

Juunikuus võõrustab projektis osalevaid noori Ventspilsi noortekogu, augustis võtavad saarlased külalisi vastu. Järgmise aasta algul sõidavad Saaremaa noored taas Ventspilsi. 2013. aasta juunis tulevad lätlased vastukülaskäigule. Projekti finaaliks on konverents tuleva aasta septembris Ventspilsis. Noori õpetavad tipptasemel koolitajad nii Eestist kui ka Lätist.
Rääkides Triigi rannaala atraktiivsemaks muutmisest, on Trikiranna tegemistes kaasalööv skulptor Elo Liiv pakkunud, et võib sinna mõne sobiva taiese püstitada. Triigis võiks olla infopunkt, suveniiride müügikoht, käsitöö õpitoad jne.

“Mittetulundusühing peaks olema paljude inimeste liit. Kuidas see kusagil toimib, on juba iseasi. Turundamine on kallis. Kui tahame oma tooteid müüa, peame koostööd tegema. Loodan, et Leisi valla noored on koostööaltid. Kui teeme korraliku äriplaani, siis saame ka küsida toetust selle elluviimiseks. INTERREG-i projektis osaleme just sellepärast, et noored saaksid niipalju teadmisi, et suudaksid endale ise töökoha luua. Olin 52-aastane, kui osaühingu asutasin. Oleksin ju ka võinud vahepeal töötuks hakata ja kusagilt raha küsida, aga ma olin aus, ei hakanud vingerdama,” arutles Tuuli Pärtel.
Kaugemas perspektiivis näeb Tuuli Triigis loomemaja, kus saaksid tegutseda nii kunstnikud kui ka sportlased tubastel aladel.


Ettevõtmised

OÜ Tuulest Disain
Saatemäe talu, Roobaka küla, Leisi vald.
Euroopa Liidu tõukefondidele ja teistele fondidele rahastamisprojektide kirjutamine.
Sisekujundusprojektide tegemine.

MTÜ Triigi Trikirand
Triigi sadama ümbruse atraktiivsemaks muutmine.
Noorte isiksuse arendamine kodanikualgatuse ja ettevõtlikkuse suunas.
Laste ja noorte vaba aja tervislik sisustamine.
Kunstiline loometegevus.
Kohaliku ja piiriülese koostöö edendamine (INTERREG-i ühisprojekt Ventspilsi noortekoguga).

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 299 korda, sh täna 1)