Mälestati Vabadussõjas võidelnud mehi ja naisi

Mälestati Vabadussõjas võidelnud mehi ja naisi

IGAVENE MÄLESTUS VÕITLEJAIST: Eestimaa vabaduse eest langenute mälestuseks süütas eile Eesti apostlik-õigeusu Püha Nikolai kirikus küünla ülempreester sakellios Innokenti Hiet. Foto: Tõnu Veldre

Vabadussõjas (1918–1920) võidelnute mälestuspäeval asetasid saarlastest kaitseliitlased, naiskodukaitsjad, vabadusvõitlejate liidu Saaremaa ühenduse liikmed, maa- ja omavalitsuste juhid pärjad ja lilled ning süütasid küünlad Vabadussõja monumendi jalamil Kuressaares.

Kaitseliidu Saaremaa maleva pealik kolonelleitnant Kristjan Moora rõhutas üleeile toimunud mälestusaktusel, et Vabadussõja rolli Eesti Vabariigi loomisel ei saa kuidagi alahinnata. “Peame meeles, et sõda oli meie jaoks võidukas ja edukas. Paljud meie esiisad, vabaduse nimel võidelnud mehed, ei jõudnudki tagasi koju. Mälestame neid ja asetame pärjad ausamba jalamile!” ütles Moora.

Maavanem Kaido Kaasik süütas mälestusküünla, Kuressaare linnavalitsuse pärja asetas monumendi jalamile kultuurinõunik Heli Jalakas.
Monumendi juurest võeti ette ühine jalutuskäik Kuressaare Püha Nikolai kirikusse. Vahest on paljudele lugejatelegi uudiseks, et apostlik-õigeusu kirikus elas karmi nõukogude aja üle pühakoja seinal olev mälestustahvel, paigaldatud sinna vabadussõdalaste auks.

Tõsi küll, üks rida lausest “Kohustust isamaa vastu täites langesid maailmasõjas 1914–1918 ja Eesti vabadussõjas 1918–1920 Kuressaare koguduse liikmed,” oli nõukaajal plaadiga kinni kaetud.
Teises maailmasõjas punaste vastu võidelnud ja pärast sõda kaks aastat vangilaagri vintsutusi tunda saanud, üle poole sajandi õigeusu kogudustes teeninud Pärsamalt pärit ülempreester sakellios Innokenti Hiet tuletas kirikusse kogunenuile meelde Teise maailmasõja eelset aega, karme sõja-aastaid ja pärastsõjaaegset kirikuelu.

“Kunagi tuli mingi parteitegelane ka minu juurde küsimusega, miks see mälestustahvel on siin üleval. Ütlesin, et kui me selle maha lõhuksime, siis jääks seina inetu auk, ja mis rahvas ütleks.
Õnneks tahvlit maha ei lõhutud. Teksti osa Vabadussõjast kaeti kinni,” meenutas Valgetähe IV klassi teenetemärgiga ja maakonna teeneteplaadiga autasustatud Innokenti Hiet.

Kuressaare mälestustseremoonial viibinud Kaitseliidu liige Paul Aav ütles, et 3. jaanuar on tema jaoks püha. “Hinges on püha tunne. Alati olen püüdnud sel päeval ausamba juures avaldada oma austust langenutele, Vabadussõjas võidelnutele,” sõnas Paul Aav.
Vabadussõdalasi mälestati eile ka Valjala, Kihelkonna ja Mustjala mälestussamba juures.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 92 korda, sh täna 1)