Lasteaiad said hädavajalikku toetust (2)

Lasteaiad said hädavajalikku toetust

ABIKS IKKA: Pargi lasteaia direktori Riina Saare sõnul on uue katuse ehitamine ja suurte, tuult läbi laskvate otsaakende väljavahetamine ääretult vajalik. Foto: Tõnu Veldre

Salme, Kaali ja Kuressaare Pargi lasteaed saavad tänu aasta lõpul eraldatud toetusele üht-teist vajalikku lasteaedade juures ära teha.

Suurima summa, 31 954 eurot, eraldas ettevõtluse arendamise sihtasutus (EAS) märtsis 65-aastaseks saavale Pargi lasteaiale Kuressaares, mis pole põhjalikku remonti näinud paarkümmend aastat. Sellestki rahast, mis nüüd saadakse, jagub lasteaia direktori Riina Saare sõnul vaid hädavajalikumate tööde tegemiseks. Õnnelik ollakse aga sellegi üle.

Vajaks suuremat remonti

“Hea, et kuskiltki pihta saame hakata,” rõõmustas Saar. Lasteaia direktor on rahul näiteks sellegagi, et tänavu pole lund sadanud. Kui oleks lund, siis oleks tõenäoliselt muret ka katuse läbijooksuga. Sel aastal seda muret tema kinnitusel ei ole.
Iseenesest vajaks terve lasteaia hoone suuremat remonti – välja tuleks Saare sõnul vahetada vee- ja elektrisüsteemid, kanalisatsioon jmt. Millal suuremaks remondiks raha leitakse, pole aga teada. Akende vahetamine ja uue katuse ehitus on aga kavandatud suvekuudesse.

Saare sõnul on mõtteid täieliku remondi osas olnud mitmeid. Üks lennukamaid ideid on ökolasteaia loomine, kus hoone kütmine toimuks päikesepaneelide abil. “See oleks super – kokkuhoidu oleks kütte osas peaaegu 60 protsendi ulatuses. Kuid millal selleni jõuame, seda ei tea,” nentis ta. Lisaks loodab lasteaed, et ühel heal päeval saavad nad ka juurdeehitise, et rühmade hulka suurendada.

Kuressaare abilinnapea Kalle Koov rääkis, et parim ehituspakkumuse summa Pargi lasteaia tööde osas on 38 572,20 eurot. Sellest 6618 eurot on linnapoolne omaosalus. Koov möönis, et kunagine lasteaia korrastamise tervikprojekt nägi tõepoolest ette nn passiivmaja ehituse, kus kütteks oli planeeritud kasutada ka päikeseenergiat, aga see jääb ikkagi tulevikku. “Sel aastal teeme paraku vaid kõige hädavajalikumad tööd selles lasteaias,” märkis ta.

Küttesüsteem ja mänguväljak

Salme lasteaed saab EAS-ilt 18 173 eurot küttesüsteemi põhjalikuks uuendamiseks. Vallavanem Kalmer Poopuu ütles, et kavandatud tööd peaksid maksma 21 380,36 eurot. Selle raha eest rajatakse katlamaja juurest lasteaiani uus küttetorustik, kuna vana on liialt amortiseerunud, ning lasteaia majja paigaldatakse uus küttetorustik, -automaatika ja radiaatorid. Viimati tehti Poopuu sõnul lasteaias suurem remont 1990. aastate teises pooles. Toona jäid radiaatorid välja vahetamata, kuid selle suve lõpuks saab seegi mure viimaks lahenduse.

10 000 eurot, mille EAS Pihtla vallavalitsusele Kaali lasteaia jaoks eraldas, läheb korraliku mänguväljaku rajamiseks. Ühtekokku kulub mänguväljaku ehituseks 12 157,94 eurot.
Pihtla vallavanema Jüri Saare sõnul on projektiga ette nähtud paigaldada liumägi, ronila, erinevad kiiged beebidele ja suurematele lastele. Konstruktsioonide alused kaetakse spetsiaalsete turvaliste kummimattidega. Mänguväljakule tuleb ka liivakast.

Väljaku rajamise planeeritav aeg on aprill ning esialgu on 22 lapsele rajatud lasteaed pärast mänguväljaku valmimist vallavanema sõnul tõesti valmis. “See ei välista aga uute ideede ja uute võimaluste korral lasteaia kaasajastamist,” nentis Saar.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 59 korda, sh täna 1)