Põduste jõe tervendamine venib (2)

Põduste jõe tervendamine venib

SUUR PROJEKT: KIK-ile esitatud projektis oli tervendatava jõeosana kirjas 2,6-kilomeetrine lõik Suuresillast kuni Laugu peakraavini. Foto: Tõnu Veldre

Poolteist aastat tagasi otsustas keskkonnainvesteeringute keskus (KIK) eraldada MTÜ-le Põduste Areng 1,9 miljonit krooni (120 000 eurot) toetust Põduste jõe tervendamiseks kahe aasta jooksul. Põllumajandusameti haldusalasse jäävate tööde jaoks taotleb Põduste Areng kooskõlastust aga hoopis keskkonnaametilt.

Saarte Häält konsulteerinud maaparandusspetsialist märkis, et Põduste jõgi on oluline maaparanduse seisukohast, sest sellesse suubuvad mitmed suured kuivenduskraavid. Põduste on kogu ulatuses nn riigi hooldatav maaparandusliku eelvoolu ala.
Jõe korrashoid on rahastatud põllumajandusministeeriumi eelarvest ja jõega seotud tööd tuleb kooskõlastada põllumajandusametis. Selle ameti spetsialistid pole aga kooskõlastuse taotlusest midagi kuulnud.

Esimene etapp

KIK-ile esitatud projektis oli tervendatava jõeosana kirjas 2,6 kilomeetri pikkune lõik Suuresillast Laugu peakraavini. 22. detsembril saatis OÜ Consultare MTÜ Põduste Areng tellimusel keskkonnaametisse taotluse kooskõlastada Põduste jõe tervendamise projekt. Kooskõlastust taotletakse kaldaäärse võsa eemaldamiseks Põduste jõe Suuresillast kuni linna ümbritseva ringteeni ulatuva 660-meetrise lõigu osas.
Consultare konsultant Kristo Kiiker ütles Saarte Häälele, et tegemist on projekti esimese etapiga. “See läheb veel teises etapis edasi,” kinnitas Kiiker.

Kuna nimetatud 660 meetri pikkune lõik jääb kogu ulatuses Kuressaare linna piiridesse, on töödeks kooskõlastust vaja ka linnavalitsuselt. Ülejäänud osas kavandatakse ka jõe setetest puhastamist ja see vajab juba vee erikasutusluba, selgitas Kiiker projekti ja kooskõlastuste tükeldamist.
MTÜ Põduste Areng eesotsas olev Alver Sagur loodab oma sõnul, et juba 2012. aasta mai lõpul saavad kuressaarlased jalutada Põduste kaldapealsel korrastatud teel.

Projekti kestuseks oli kavandatud kaks aastat, alates 2010. aasta suvest, kuid Saguri sõnul on projekti tegevuste alustamist seni takistanud vääramatud jõud – talvine paks lumi, kevadine suurvesi ja suvel jões avastatud reostus.
“Kui selleks suveks valmis ei saa, siis läheb keskkonnainvesteeringute keskuse poole teele lihtsalt aja pikendamise taotlus,” ei näe Sagur ajasurves probleemi.

Keskkonnaametilt taotletakse kooskõlastust kaldaäärse võsa eemaldamiseks, et teha sinna jalutamiseks sobiv kallasrada. Saarte Hääle küsimusele, miks põllumajandusametisse kooskõlastustaotlust esitatud ei ole, vastas Kiiker, et kuna ei tehta maaparandustöid, siis tema hinnangul põllumajandusameti kooskõlastust vaja ei ole.

Pole mõtet veel rääkida

Keskkonnaameti Lääne-Hiiu-Saare piirkonna referent Kätlin Kallas kinnitas Saarte Häälele, et nende arvates vajab projekt kindlasti põllumajandusameti kooskõlastust.
Kiiker ja Sagur ütlesid, et juhul kui keskkonnaamet kooskõlastuse taotlusele vastates neilt põllumajandusameti kooskõlastust nõuab, siis küsitakse see ka sellest ametist.
Kuressaare linna planeering näeb Põduste jõeäärset linna puhkealana. Alver Saguri sõnul ei ole praegu mõtet projektist üldse rääkida. “Õige aeg rääkida on siis, kui tööd täies hoos või juba lõpetatud,” lausus ta.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 68 korda, sh täna 1)