Paios hoiab külarahvale uksed lahti (2)

Paios hoiab külarahvale uksed lahti

"KAUBAMAJADE" PERENAINE: Paios OÜ juhatuse liikme Liivi Saagpaku sõnul peab külapood olema nagu väike kaubamaja. Paiose ärid Audlas, Laimjalas ja Kallemäel just sellised ongi. Foto: Tõnu Veldre

Kui Audla, Laimjala ja Kallemäe kandi elanikelt küsida, mis on Paios, oskavad ilmselt kõik sellele küsimusele vastata. Paios OÜ teenindab oma kauplustega nimetatud piirkondade inimesi ja mõistagi kõiki poode külastavaid kliente.

Paios OÜ Audla, Laimjala ja Kallemäe ärid kuuluvad üleriigilisse väikekaupmeeste ketti Kodupoed. Ketiga on liitunud ligi 40 kauplust üle Eesti. Saaremaalt kuuluvad ühendusse veel Saksa ja Aste erapoed.
Paios OÜ juhatuse liikme Liivi Saagpaku sõnul on neil väikepoodide ketti kuulumisest igal juhul kasu. “Meil on sõlmitud leping Kodupoodide ketiga.

Ühiselt on järjest tihenevas konkurentsis võimalik paremini areneda. Ühendusel Kodupoed on õigus ja kohustus pidada ketti kuuluvate kaupluste nimel kauba tarnijatega läbirääkimisi ja sõlmida lepinguid. Laias laastus on see kasulik ka tarbijatele. Nii saame ostjatele pakkuda kaupa soodsamate hindadega,” rääkis Liivi Saagpakk.

Audlas alustas Paiose äri juba 18 aastat tagasi. Idee tuli praeguselt Laimjala vallavanemalt Vilmar Reilt. Tema hakkaski 1993. aastal asjaga pihta. Hiljem võttis Reilt asjaajamise üle tema elukaaslane, Tallinna kaubandustehnikumi lõpetanud Liivi Saagpakk. Karujärve lähedalt pärit daam sai oma esimesed kaubandusalased kogemused Kuressaare kauplustes töötades.

Külapood nagu kaubamaja

“Kui Paios alustas, siis tegutses Audlas ka tarbijate ühistu pood. Pooleteist aasta pärast ühistu lõpetas ja andis oma kauplusehoone meile rendile. Ka Laimjalas ja Kallemäel tegutseme tarbijate ühistu hoonetes,” ütles Liivi Saagpakk.
Poe pidamine Audlas andis firma omanikele kogemusi ja julgust kaubanduse valdkonnas suuremaid sihte seada. 1998. aastal avati Paiose äri Laimjalas ja viis aastat tagasi Kallemäel.
Nii nagu enamikes maakauplustes, on Paiose poodideski peamine toidu- ja esmatarbekaubad.

“Eks külapood peabki olema nagu kaubamaja. Inimesed küsivad igasuguseid asju. Ja seda, mida küsitakse, peab meil pakkuda olema. Nii nagu igal pool, peame meiegi arvestama hooajakaupadega. Suvel ostetakse rohkem karastusjooke ja jäätist. Jõuludeks varusime rohkem veri- ja tanguvorsti. Nüüd, enne aastavahetust ostetakse vahuveine. Pühade eel käiakse ka rohkem poes. Vaja ju jõuluvana kingikotti asju osta. Osteti ka kuuseküünlaid ja muid küünlaid, samuti kuuseehteid ja jõuluteemalisi mänguasju ning tarbeesemeid,” andis Saagpakk lühikese ülevaate.
“Midagi eriskummalist ei küsitud. Usun, et kõik said meilt vajaliku kauba kätte,” arvas 44-aastase müüjastaažiga Helle Tänav.

Kauba sortiment on Paiose väikestes kaubamajades rikkalik. Tõsi küll, suurte kaubanduskettidega võistelda ei jõuta. See polegi eesmärk. Külmletis püüdis pilku mitukümmend vorsti- ja singisorti. Neid oli nii palju, et võttis silme ees kirjuks. Leiva- ja saiariiulid olid samamoodi isuäratavaid tooteid täis.
Enamik ostjaid eelistab saaremaist kaupa – nii liha- kui ka pagaritooteid. “Väga palju oleneb ka hinnast. Maainimene kallist kaupa ei osta. Saaremaa toodete maitseomadusi ja väärtust meie ostjad teavad ja seepärast on need kaubad ka nõutavad,” selgitas Liivi Saagpakk.

Vanemad inimesed mäletavad aega, kus jõuludeks ja aastavahetuseks ei olnudki poodidest lihakraami võtta, eksootilistest puuviljadest rääkimata. Nüüd on Paiose poodides müügimagnetiks kuldkollased apelsinid, mandariinid, punapõsksed õunad ja muud puuviljad, nii lõuna- kui ka kodumaised. Tegelikult pole see enam mingi ime. Imestama paneks, kui apelsine, banaane või mandariine enam ei müüdaks.
Enamik maainimesi on oma aiamaal kasvanud porgandid, kapsad ja muu kraami talveks tallele pannud. Maapoes see kaup seisab. Kellel aga tahtmist, võib kapsapea või porgandikilo järele Paiose poodidesse minna küll.

Mõnelgi inimesel on maameestest kujunenud mulje, et ega nad muud teegi, kui istuvad või seisavad kusagil poe taga ja tinistavad kanget kesvamärjukest. Müüja Helle Tänav ei salga, et niiviisi on see tõesti olnud. Praegu aga nii enam öelda ei saa. “Meeste eelistused on muutunud. Kanget õlut, nagu Bock, enam eriti ei ostetagi. Populaar-ne mark on Alexander ja teisedki lahjemaid joogid,” andis osaühingu juhatuse liige kohalike meeste eelistustest teada.

Välismaalased ostavad uudishimust

Kui palju inimesi Paiose ärisid päeva jooksul külastab, seda ei osanud keegi päris täpselt öelda. Selge on see, et suvel on ostjaid rohkem. Väikepoodide juures peatuvad tihti ka turistid ja astuvad sisse. Suvel on välismaalased lausa igapäevased külalised. Laimjala mail suvekodu omavad soomlased on eesti keelegi omandanud. Kaugemalt tulnud inimesed, sealhulgas välismaalased, ei nõua poodidest midagi erilist. Nemadki küsivad peamiselt Saaremaal tehtud tooteid. Ostetakse ilmselt uudishimust. Kindlasti on aga neidki, kes on jõudnud veenduda ühe või teise toote väärt omadustes.

Jõulude eel ja ajal teenindasid müüjad ostjaid tavapärasest rohkem. Kolmapäeva lõuna paiku Laimjalas Paiose äris sisseoste teinud Maire Tamm jäi kaubasortimendiga rahule, öeldes, et tema pere saab kohalikust poest küll kõik vajaliku kätte.
Iirimaalt kodumail puhkusel viibiv Tarvo Ling, kes Audla poes jäätise ja muu kraami järel käis, polnud Paiosele positiivse hinnangu andmisega kitsi. “Kui seda poodi siin poleks, siis kus sa lähed? Peaksid kuhugi kaugemale sõitma. Mina jään rahule,” kinnitas ostja.
Paiose ärid on avatud kõigil nädalapäevadel, talvel lühemat aega, suvel pikemalt.

Liivi Saagpaku sõnul pole euronõuded poepidajate jaoks sugugi kaelamurdvad. “Selleks, et kaup kvaliteetselt ostjani jõuaks, peame me kõikidest nõuetest kinni pidama,” andis ettevõtte omanik lühikese selge vastuse.
Tulevikus kavatsetakse Paiose poodidesse kohviautomaadid üles sättida. “Just jalgrattaturistid on need, kes poodi sisenedes sageli ka kohvi küsivad. Kohvikut me avama ei hakka. Paneme kohviautomaadid üles. Meie suur pluss on see, et kõik kolm poodi asuvad suure maantee ääres. Ka logistilises mõttes oleme hea koha peal. Kaubad tuuakse meile kenasti kohale,” rääkis Liivi Saagpakk.

Kuigi lõppevast aastast kokkuvõtete tegemine seisab ees, usub Saagpakk oma sõnul, et majandusnäitajatega saab rahul olla. Seda öeldes rõhutab ärinaine sedagi, et noored lähevad maalt linnadesse ja igal aastal rändab mõni vanem inimene taevastele radadele. Kõik see tähendab, et kliente jääb tasapisi vähemaks. Usku pole Paiose omanikud ja juhid siiski kaotanud. Omakandi inimeste ja külaliste jaoks on Paiose äride uksed lahti ja lahked müüjad neis poodides kõigile head-paremat pakkumas.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 388 korda, sh täna 1)