Koguva sadam ärkab tuleval aastal viimaks ellu (3)

Koguva sadam ärkab tuleval aastal viimaks ellu

AJALUGU: Sadamasse pannakse kõigile vaatamiseks välja ka need paadid. Kel vähegi leidub midagi, mis Koguva merendusmuuseumisse eksponaadiks sobiks, saab MTÜ-ga Ankur ühendust võtta telefoninumbritel 51 33 446, 56 476 816 või meiliaadressil info@koguva.ee . Foto: erakogu

Vahetult enne jõule võttis Eesti valitsus vastu korralduse Muhus asuva Koguva sadama akvatooriumi piiride määramiseks ning seega on nüüd sadama taassünniks tee viimaks valla.

Sadama omaniku, MTÜ Ankur juhatuse liikmete Endel Noore ja Ragnar Põllu sõnul oli valitsuse värske korraldus üks viimaseid juriidilisi samme Koguva sadama registreerimisel ametliku sadamana. Õige pea registreeritakse see nagu kord ja kohus sadamaregistris, taotlus selleks on juba esitatud.

“2012. aasta hooajal avatakse sadam navigeerimiseks, mis on ühe pika ajalooga sadama teine tulemine ja taassünd,” rõõmustas Põllu.
Sadamasse tuleb muuseum
Koguva rannast on meeste sõnul merel käidud küla algusaegadest saati. Seda rõõmustavam on, et peagi saab seda taas täie voliga teha. “Tahame kevadel suurt avamist teha ja see tuleb ikka suur pidu meil,” kinnitas terve elu Koguva külas elanud ja sealt merel käinud Endel Noor.

Ühes sadama taasavamisega on MTÜ Ankur eestvedajatel suured plaanid avada kevadel sadamas saarte merendus- ja kalandustraditsioone tutvustav muuseum. Noor ja Põllu rääkisid, et selleks rekonstrueeritakse vana mõrrakuur, kus hakatakse eksponeerima vanu kalapüügiriistu ja -varustust. Seintele pannakse nii vanemat kui ka uuemat pildimaterjali.
Endel Noore sõnul on omajagu eksponaate juba kogunenud. “Ruum on ette valmistatud ja kevadel laotame need seal välja kenasti,” kinnitas ta.

Muuseumi ekspositsiooni ja väljapaneku osas on konsultantide ja nõuandjatena kaasatud kunagised Muhu muuseumi eestvedajad – juhataja Alviine Schmuul ja teadur Ago Rullingo. Sadamasse on plaanis rajada ka paadikuur-töökoda, kus on võimalik eksponeerida vanu paate ja purjekaid ning kus neid ka taastatakse.

Eksponaadid on oodatud

Mittetulundusühingul on õnnestunud aktiivse otsimise tulemusena leida mitmeid eksponaate – mõrrad, võrgud, vanad kalapüügivahendid, võrgumärgid, vanad paadimootorid. Saadud on ka vanu fotosid kaluritest, paatidest, rannaküla elust ja ka vanu kalapaate, kuid igasugune info kõikvõimalike merenduse ja kalandusega seotud huvitavate eksponaatide kohta on endiselt teretulnud.

Seega kutsuvadki Noor ja Põllu saarlasi ja muhulasi üles nendega ühendust võtma, et üheskoos säilitada esivanemate pärand. Kui mõnest esemest on kahju loobuda või eksponeerimise osas kokkuleppele ei jõuta, siis on mehed huvitatud vähemalt neist esemeist tehtud fotodest arhiivi tarvis.


Põhjalik uuenduskuur

Veesõidukeid mahub sadamasse ca 20–25 sõltuvalt aluste suurusest.
Pärast ametlikku avamist hakkab Koguva sadam tööle külalissadamana, kuid endiselt on sadamas ruumi ka kohalikele kaluritele.
MTÜ Ankur sai ettevõtluse arendamise sihtasutuse piirkondade konkurentsivõime tugevdamise programmist Koguva kalasadama rekonstrueerimiseks 7,5 miljonit krooni.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 51 korda, sh täna 1)