1939. aasta – Viimased vabad jõulud enne pika okupatsiooniaja algust

1939. aasta – Viimased vabad jõulud enne pika okupatsiooniaja algust

JÕULUPUUL: See foto pärineb aastast 1929 ja sellel on jäädvustatud Kuressaare tuntud ehitusettevõtja, kaupmehe ja linnavoliniku Karl Bergmanni (paremalt esimene, eluaastad 1864–1957) perekond jõuluõhtul. Foto on tehtud Bergmannide kodumajas (endine Lööne koda), mille praegune aadress on Lossi tn 7. Praegu asub seal Kuressaare politseijaoskond. Ärimees Bergmanni perekond peab jõuluõhtut hoone 2. korruse saalis, mis omal ajal oli linnaelanike seas tuntud nn keisri saalina. Säärane nimi tuleneb ilmselt sellest, et 1804. aasta 13. mail viibis selles saalis peetud ballil ka Venemaa keiser Aleksander I. Foto: Saaremaa muuseum

Toome lugejani katkeid Saare maakonna ajalehe numbritest, mis ilmusid jõulude ajal aastal 1939. Aeg oli siis ärev ja seda nii poliitiliselt kui ka ilmastikuolude poolest.

Umbes neli kuud varem oli alanud Teine maailmasõda, mis oli oma keerisesse haaranud juba ka väikese Eesti. Nimelt olid oktoobris Eesti territooriumile saabunud punaarmee väeosad, 30. novembril ründas Nõukogude Liit aga meie põhjanaabrit Soomet ja nii pääses valla 1940. aasta märtsini kestnud Talvesõda.

Kuid ka ilmastiku poolest olid viimased vabad jõulud enne pika, ligi pool sajandit kestnud okupatsiooniaja algust kõike muud kui rahulikud. Paar päeva enne 1939. aasta jõulupühi räsis Lääne-Eesti saari tugev lumetorm. Tõsi, inimohvreid see looduse stiihia õnneks ei nõudnud, küll aga tekitas palju tüli ja materiaalset kahju.

Õhutemperatuur oli 72 aastat tagasi jõululaupäeval tugevasti miinuspoole peal ja võis öösel langeda koguni miinus 15 kraadini. Samas kirjutasid lehed, et see külm ei kesta kaua, sest Norra rannikul tekkis uus madalrõhkkond, mille soojalaine, kuigi ta on nõrk, liigub ida poole ja võib enesega kaasa tuua pehmemaid ilmu. Ja nii oligi, et meile saatuslik 1940. aasta saabus Saaremaale koos Atlandi madalrõhkkondade ja nende tekitatud soojalainega.

Edasi loe reedesest Saarte Häälest.
Telli leht siit

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 47 korda, sh täna 1)