Mis jääb meelde spordiaastast 2011

Mis jääb meelde spordiaastast 2011

 

Aasta lõpp on kokkuvõtete tegemise aeg. Et säästa lugejaid numbritest, loeteludest ja pingeridadest, püüan vaadata aastale tagasi mõnevõrra teise pilguga.

Meie traditsioonilised suured spordiüritused toimusid ikka oma tuntud headuses ja meie parimad sportlased osalesid endiselt edukalt kõigil suurematel võistlustel nii Eestis kui ka kaugemal. Mis jäi meelde spordiaastast 2011?

Vabatahtlikud tegijad

Vabatahtlike huvigrupid spordialade või spordipaikade arendajatena võiksid olla üks märgusõna. Paljud on kuulnud Spordisöprade Söust või Karujärve rattamaratonist. Nende ürituste taustal võib öelda, et kui vähe on tegelikult inimestel vaja, et teha midagi suurepärast spordivallas.
Õnneks need kaks näidet ei ole sugugi erandid ja selliseid huvigruppe on meie maakonnas veel. Tegelikult on sellised liikumised kuulunud eestlaste elulaadi sajandeid. Juba 19. sajandil said külamehed tihti kokku ning ehitasid mõne sportimise platsi ja korraldasid huvitavaid mõõduvõtmisi.

Spordisöprade Söu korraldajad on mehed, kes on tihedalt seotud ka Saaremaa ralli ja erinevate korvpallivõistlustega Saare maakonnas. Samad mehed genereerivad pidevalt uusi ideid, kuidas muuta midagi Saaremaa spordimaastikul paremaks, millist uut spordivõistlust veel korraldada ning mida võiks paremini teha ühes või teises spordivaldkonnas.
Ideedest puudust ei ole. Kui on hea idee ja soov seda ellu viia, siis takistuseks võib saada vaid saamatus.

Karujärve rattamaratoni korraldajaid ühendab suur kirg suusatamise vastu ja seda eriti Saaremaa parimatel radadel Karujärvel. Nende huvi selle paiga vastu on pannud Karujärve terviserajad taas elama. Jälle on tunda, et aastaid tagasi suuri investeeringuid nautinud paik saab elu sisse.
Üks esimesi samme on rajamasina hankimine, et Saaremaa saaks endale ka ühe korraliku suusakeskuse, kus on tõelised mäed, puhas õhk ja vaikus mootorimürast.

Õnneks ei ole nad oma toimetamistes üksi, Karujärve tervisekeskuse arengut on lubanud toetada riigi metsamajandamise keskus, samuti on kohalikud omavalitsused huvitatud, et kunagisi investeeringuid rohkem kasutataks.
Mõlemat huvigruppi ühendab üks ühine omadus – raha puudumise taha nad ei poe. Raha ei ole kunagi piisavalt, kuid sellepärast ei tohi veel suurepärased üritused jääda korraldamata ega head ideed realiseerimata. Raha ei ole Saaremaalt otsas, see tuleb lihtsalt üles leida – suhelda inimestega, teha koostööd, kirjutada projekte ja olla sõbralik.

Euroopa ja maailma tase

Mõeldes veel tagasi sõnadele Saaremaa ja sport, ei saa kuidagi jätta mainimata meie suurimaid spordimehi, kelle tegude jaoks on meie maakond juba ammu väikeseks jäänud, kuid kes siia vähemalt korra aastas tee leiavad.
Ja tundub, et jäädavalt on Saaremaa spordis läbi need ajad, et parima valimisel piisas Eesti meistri medalist, sest tänasel päeval on meie maakonna parimad kandideerimas kogu vabariigi arvestuses.

Kiireim eestlane ja üks kiiremaid eurooplasi, 2006. aasta juunioride maailmameister Marek Niit kirjutas ennast üheteistkümne Eesti rekordiga jäädavalt Eesti spordiajalukku. Eesti kergejõustik selliseid rekordite purustamisi lähiajaloost ei mäleta. Ja sprint on üks spordialade kuningaid, 100 m jooksu valitsejad on alati hinnas.
Saaremaa võistkonnaalade lippu hoiab kõrgel Keith Pupart, kes Eesti koondise põhimehena tegi mehetegusid Euroopa meistrivõistlustel ja London 2012 valikturniiril. Lisaks koondise edukale esindamisele on Keith head tööd teinud ka klubivõrkpallis ja on oma vajalikkust klubile korduvalt tõestanud.

Ja loomulikult Ott Tänak, kes hullutas saarlasi veel mõned kuud tagasi kodurallit võites, kuid kelle tase küündib juba päris maailma tippu. Noore rallisõitjana on ta juba palju saavutanud, kuid eks kasvades tõuseb isu.
Need mehed on näidanud, et Saaremaalt saab jõuda väga kaugele, ning mida rohkem ka meie neid märkame, neile kaasa elame, seda enam mainivad nemad ise ja mainitakse neist rääkides, et ikkagi saarlane. Ja norigu teised pealegi selle ö-tähe pärast, sest eks kadedusele peab ka natuke ruumi jätma!

Need kolm äramärgitud sportlast on meie spordielu parimad visiitkaardid. Loomulikult on meil häid ja perspektiivikaid sportlasi veel, kuid nende kolmega ühele pulgale ma hetkel rohkem kedagi ei tõstaks.
Järgmise lõigu sissejuhatuseks tahan öelda, et suppi liiga kuumalt ei sööda! Suvistest tippsündmustest on tänaseks piisavalt aega möödas, et natuke tagasi vaadata mõnele ilusale juunipäevale Kuressaare kesklinnas. Soovin oma jutuga tüürida palju poleemikat tekitanud jalgratturite grupisõidu ja eraldistardi Eesti meistrivõistluste ajale.

Tuleb tunnistada, et möödarääkimisi ja probleeme nendel päevadel Kuressaares oli. Kuid ka see on mõistetav, et suurt ja heal tasemel spordiüritust soovitakse korraldada suve kiireimal nädalal Kuressaare kesklinnas.
Loomulikult oleks olnud lihtne viia see võistlus kusagile maanteele ja seal ilma suurema kärata ära teha. Kuid korraldajate soov oli see üritus linnarahvale tasuta maksimaalselt lähedale tuua ja sportlastele huvitavat rada pakkuda, nii nagu see on Euroopa suurtel tuuridel ja ühepäevasõitudel. 

Kuressaare on tervise- ja spordisõbralik linn ning loodan, et see kriitika ei võtnud võistluste peakorraldajalt isu sarnaseid võistlusi veel korraldada.
Hindan kõrgelt ühe suurettevõtte juhataja arvamust, et enam ei ole mõtet rusikatega vehkida ja tuleb mõelda, kuidas selliseid asju edaspidi vältida. Sellest said kõik asjaosalised aru, et parim lahendus see ei olnud, aga korraldajad soovisid samuti vaid head. Olude kokkulangemise tõttu jäi avaliku ürituse registreerimine ja tänavate sulgemine viimasele hetkele.

Kannatagem vahel ebamugavused ära, ka sellised, mis otseselt eluliselt vajalikud ei tundugi. Spordiüritused on Kuressaare ja Saaremaaga kokku kasvanud ning Saaremaa ja jalgrattasport on sõnapaar, mida teatakse Eestist palju kaugemalgi.

Tegijal juhtub

Need 15 tundi suletud linnatänavaid oli asjaolu, mis kahjuks jalgrattaüritusega kaasnes. See ei olnud korraldajate ülbus, vaid lihtsalt asjade halb kokkulangevus, mida edaspidi tuleb igal juhul vältida, sest üritus, millega kaasneb paljude pahameel, on poolik üritus ja seda ei soovi keegi. Sest hea ürituse eelduseks on peale suurepärase korralduse, ilusa ilma ja tasemel sportlaste ka rahulolevad inimesed väljaspool spordimaailma.

Lisaks jäi siinkirjutaja meeltesse veel palju märksõnu Saaremaa spordiaastast 2011: eetikakoodeks, Orissaare spordielu, kulturism, sportivad maainimesed, Wight 2011, spordiobjektide andmehaldurid, kalendri pildid, parimad treenerid, Eestimaa suvemängud, ERR, spordiliidu projektijuht, Karujärve suusarajad, Mustjala võimla, spordikool, Kuressaare staadion, punased särgid, ranged reeglid, Karala, mõned valdade spordijuhid, piirideta pidu, aafriklased, Saaremaa spordistipendium, uus ja vana, Pihtla MV korvpallis, Pöide–Orissaare suusamaraton, Saaremaa võrkpall, tennisehall, dopingukoolitus, 17. juuni, jalgpall ja jalgpall.
Head jõuluaega ja suusasõpradele kannatlikust, küll see lumi ka tuleb!

Madis Kallas
spordisõber

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 23 korda, sh täna 1)