Saaremaal oli 110 aasta kõige soojem november (4)

Saaremaal oli 110 aasta kõige soojem november

KÄÄRID: Graafikul on näha, kui suured võivad olla ilmaerinevused ühes kuus erinevatel aastatel.

Aasta tagasi novembris oli lumelabidas juba iga majaomaniku suurim sõber. Sel aastal pole veel olnud vajadust teda kuurist väljagi otsida. Kõige soojem oli tänavune november Sõrves.

2010. aasta novembri keskpaigas lumeluugid avanud ilmavana on sel aastal hoopis kitsi olnud. Esimest adventi tuli tähistada suisa vihmas ja tormituules. Novembris püstitas Saaremaa (siiski ka Vilsandi – toim) päris mitu Eesti kuu parimat tulemust. Ilm oli siin kuivim, valgeim ja kõige soojem.
Novembris Sõrves mõõdetud keskmiselt 7 soojakraadi oli kõige soojem novembriilm 1938. aastast alates. Siis mõõdeti keskmiseks temperatuuriks 6,8 soojakraadi.

EMHI ilmavaatlusosakonna juhataja Külli Loodla sõnul pole alates 1901. aastast nii sooja novembrit Saaremaal olnud. Loodla toonitas, et mõõtmistes on aastate jooksul esinenud ka lünki. Olemasolevate andmete seas tähendab see siiski rekordit.

EMHI on ära mõõtnud ka novembri tormituulte kiirused. 28. novembril oli tuule kiirus Vilsandil 28,8 m/s, päev varem Sõrves 26,9 m/s ja Roomassaares 27,1 m/s.

Maalehe ilmatargad usuvad, et jõuludeks on suuremas osas Eestist lumi maas. Vaid Saaremaal tõotavad tänavu mustad jõulud tulla. Ilmatark Margus Saaremaalt räägib, et pikka ja sooja sügist võis ennustada juba sügisese pööripäeva tuulte järgi. Tulekul on ka soe detsember ja mustad jõulud.

“Harilikeks talvekuudeks” ennustab ta kena talvist ilma. Külm saabub jaanuari algul ja jääbki.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 27 korda, sh täna 1)