Noored panid paika Saaremaa tuleviku (2)

Noored panid paika Saaremaa tuleviku

HOMNE ON NOORTE PÄRALT: Rauno Liitmäe, Tauno Mihklepp, Mihkel Raud ja Karl Oskar Villsaar vaatavad Saaremaa tulevikku rõõmsal pilgul.
Foto: Egon Ligi

Kuressaare Kultuurivara ruumesse kogunesid eile hommikul noored hakkajad saarlased, kel on kindel soov kohalikku elu-olu parandada.

Täpselt samal ajal kogunesid noored üle Eesti sama asja nimel, kus rohkem, kus vähem. Saaremaa osaluskohvik meelitas kohale üle 160 noore, kuigi oodati vähemalt 75. Võrdluseks: Põlva- ja Võrumaal oligi osalejaid 77 ringis.

Ettevõtmist korraldasid noored ise ja Kuressaares oli korraldaja rollis Saaremaa noortekogu esimees Henri Rump, kelle sõnul oli eesmärgiks seatud noorte ja poliitikute arutelud mitmesugustel ühiskonna jaoks olulistel teemadel, et kujundada seisukohti ja teha ettepanekuid paremate arengute planeerimiseks maakonnas ning saada ülevaade tervest vabariigist.

“Meil on üheksa teemat – kolm kohalikku ja kuus vabariiklikku,” selgitas Rump. Kohalike teemadena olid kohvikus arutusel transpordiküsimused, noorte osalus kohalikul tasandil ja tulevik Saaremaal.

Otsustajate poolelt lõid noorte ajurünnakus kaasa näiteks Kuressaare linnapea Mati Mäetalu, abilinnapead Tiina Talvi ja Argo Kirss, linnaarst Juri Žabellevitš, riigikogulane Urve Tiidus, Kärla vallavanem Villi Pihl, Saare maasekretär Jaan Leivategija jt. Iga “kohvikulaua” äärde jätkus vähemalt üks nn otsustajatest.

Noored said oma ideed osaluskohvikus paberile panna ning Rumbi sõnul koostatakse noorte ideedest üks mahukas dokument, mis antakse edasi vabariiklikul tasandil otsustajatele.

“See saadetakse valitsusele ja seal toimetatakse sellega juba edasi,” kinnitas Rump.

Üle-eestilise osaluskohvikute projektijuhi Liina Rüütli sõnul läks ettevõtmine igati korda, kuna oodatud 1500 noort saadi kokku küll. Liina Rüütel, kes on muide saarlane, kuid osales selles aktsioonis Tallinnas, ütles, et arutelud olid väga asjalikud. “Eriti rõõmustav oli see, et osaluskohvikutes kohal käinud riigikogulasi oli samuti palju,” lisas ta.

OSALUSKOHVIK
Üle Eesti toimus eile Eesti noorteühenduste liidu ja maakondlike noortekogude koostöös 15 osaluskohvikut, mille eesmärk oli tuua ühiste teemade arutamiseks kokku väga erineva tausta ja kogemusega noored ning noortemeelsed. Osaluskohvik kestis igal pool täpselt 15 000 sekundit ja kokku loodeti tuua vähemalt 1500 noort üle Eesti.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 104 korda, sh täna 1)