Linnalt palka saavate inimeste töötasu tõuseb 5 protsenti (10)

Linnalt palka saavate inimeste töötasu tõuseb 5 protsenti

TÄIDAB LUBADUST: Hoolimata pingelisest olukorrast surus linnapea Mati Mäetalu jõuliselt läbi oma lubaduse tuleval aastal alustada kärbitud palkade ennistamisega. Nüüd on pall Viljar Aro (keskel) ja teiste volinike käes. Tagaplaanil istuvad Virge Pihel ja Eero Lapp linnavalitsusest.
Foto: Egon Ligi

Nagu eilne Saarte Hääl oletas, tõuseb linnaeelarvest palka saavate inimeste töötasu järgmise aasta aprillist viis protsenti.

Vähemalt on säärane lubadus välja käidud Kuressaare linna 2012. aasta eelarve projektis, mis eile saadeti linnavolikokku esimesele lugemisele.

Küsimusele, kust tuleb raha kavandatavaks palgatõusuks, vastas linna rahandusnõunik Mai Takkis: “Väga selgelt vastan – tegevustulude kasvust. Kõik meie võimalused on oluliselt seotud tulumaksu laekumisega ja nii on ka 5-protsendiline palgamäärade tõus peamiselt kaetud tulumaksu laekumise suurenemisega.”

Järgmise aasta eelarves on linnavalitsus arvestanud füüsilise isiku tulumaksu vähemalt 3-protsendilise tõusuga.

“Eelarveprojekt ei ole sugugi optimistlik. Vastupidi, see on jätkuvalt ettevaatlik ja konservatiivne,” lausus Takkis ja tõi oma sõnade kinnituseks rahandusministeeriumi prognoosi, mille kohaselt peaks Eesti omavalitsuste maksutulu järgmisel aastal kasvama keskmiselt 8 protsenti.

Rahandusnõuniku sõnul on maksumaksjate arvu vähenemine linnas sel aastal aeglustunud, samas on inimeste keskmine palk Kuressaares mõnevõrra suurenenud.

Kui näiteks 2010. aasta üheksa kuu andmete järgi laekus linna ühelt maksumaksjalt linna eelarvesse keskmiselt 734,9 eurot, siis tänavu oli see näitaja juba 754,59 eurot.

Kui oodatavast palgatõusust aga täpsemalt rääkida, siis on järgmise aasta linnaeelarves palgamäärade taastamiseks kavandatud 143 812 eurot. Praegu on linna palgal umbes 650 töötajat.

See tähendab, et aprillist peaks nende inimeste töötasu suurenema aastas keskmiselt 221,25 euro võrra. Kuna palgamäärad tõusevad 1. aprillist, teeb see keskmiseks palgatõusuks 24 eurot ja 58 senti kuus.

Seoses majanduslangusega oli linnavalitsus sunnitud linnaeelarvest palka saavate töötajate palgamäärasid 2009. aasta 1. aprillist langetama 18 protsendi võrra.

Linna 2012. aasta eelarveprojekt
Kuna tulud on piiratud, uusi investeeringuid kavandatud ei ole. Mai Takkis: “Jätkame vaid nende investeeringute rahastamist, mille suhtes on otsus juba tehtud. Mõningased võimalused uuteks investeeringuteks võivad küll olla eelarve selle rea peal, mis näeb ette Euroopa Liidu projektide kaasrahastamist. Selleks on 100 000 eurot. Lisaks on 2012. aasta eelarves selline kirje nagu “Planeeringud ja projektid”, summaks 63 910 eurot. See annab võimaluse tulevaste investeeringute ettevalmistamiseks. Reaalsete objektide lõikes järgmise aasta eelarves uusi investeeringuid aga ette nähtud ei ole.”

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 45 korda, sh täna 1)