Sõrve meelitab liblikapüüdjaid (2)

Sõrve meelitab liblikapüüdjaid

TAMME-TALIÖÖLANE: Haruldane ja hiline rändliik, kes ka hilissügisel süüa otsib. Ühesõnaga talveliblikas, keda isegi veel jõulude aegu kohata võib.
Foto: Mati Martinson

“Nii kui panin haruldase talveliblika – tamme-taliöölase – pildi blogisse üles, näkkas – liblikamehed olid kohe kohal,” räägib Mati Martinson, Sõrve linnujaama harrastusornitoloog. “Mis teha, kui meestel sellist haruldast liblikat ei ole ja mandrilt seda ei saa.”

Tartu liblikamehed käisid kohal mitmekesi, panid üles paarsada söödalappi, kuid kätte said vaid ühe harulduse.

Martinsoni sõnul on Eestis praegu teada vaid kaks tamme-taliöölase (Conistra erythrocephala) leiukohta, üks Sõrves, teine Paldiski lähedal. Ning Sõrvestki on neid leitud vaid üksikuid.

Sel aastal sattus esimene tamme-taliöölane söödapüünisesse novembri algul, antakse Sõrve linnublogis teada, ja sealtmaalt on liblikapüüdjate huvi ka kasvanud. Kuu keskpaiku avastas Martinson söödapüünisest aga kolm tamme-taliöölast, mistõttu võib oletada, et see haruldane liblikaliik hakkab Sõrves kanda kinnitama.

“Pole ta enam nii sisserännanu ühti, juba täitsa kohalik,” arvab Mati Martinson, sest Sõrves on tänavu neid liblikaid kätte saadud tervelt seitse.
Esmakordselt Eestis leidis Sõrves kaks tamme-taliöölast 1999. a Gustaf Nordenswan, kolmas leid on registreeritud Paldiskis liblikauurija Teet Rubeni poolt.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 70 korda, sh täna 1)