Aira Kaalu ümmargune tähtpäev linnuses (1)

Aira Kaalu ümmargune tähtpäev linnuses

SUGULASTE KOHTUMISPAIK: Aira Kaalu vennatütar Ülle Kruus sugulase portree ees.
Foto: Egon Ligi

Tähistamaks Saaremaalt võrsunud kirjaniku Aira Kaalu 100. sünniaastapäeva, avati esmaspäeval Kuressaare linnuses Saaremaa muuseumi teadusdirektori Olavi Pesti koostatud näitus “Aira Kaal (Hone) – 100”.

Ekspositsiooni koostajana andis Pesti kirjaniku eluloost ja loometeest põhjaliku ülevaate.

Pesti nimetas Aira Kaalu eesti kirjanduse klassikuks, pidades teda samas üsna keerulise elukäiguga vastuoluliseks isikuks. “Näitus püüab anda Aira Kaalu eluteest põgusa ülevaate dokumentide, fotode ja raamatute kaudu,” märkis Pesti.

Pikemalt peatus ta Aira Kaalu kõnel, mille kirjanik pidas 1987. aastal Juhan Smuuli kirjanduspreemiat vastu võttes, saades selle lühiproosa valikkogu “Seitse tõtt ja seitse valet” eest.

“Mõnikord on minult küsitud, miks sa ikka jälle Saaremaast kirjutad. See pole päris täpne. Olen ka muud kirjutanud – Tartust ja Põhjarannikust, Indiast ja Hiinast, Armeeniast jne. Ja siis jälle Saaremaast ja kes siis sellest Saaremaast kirjutama peaks kui mitte saarlased ise,” luges Pesti Kaalu kirjutatud teksti.

Detailselt kirjeldas kõrge tunnustuse pälvinud Aira Kaal oma kodutalu ja lähedasi. Pesti hinnangul lõi Aira Kaal oma “Kodunurga laastudega” uue žanri, kus ta ühendas meisterlikult mälestused, memuaarid, olukirjeldused ja teised žanrid.

Veel selles kuus hakkab Saarte Hääles järjejutuna ilmuma Aira Kaalu seni avaldamata romaan “Külma sõja invaliid”, mille käsikirja sai toimetus kirjaniku sugulastelt.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 123 korda, sh täna 1)