Lapsepõlvepainetega teatrimees

Lapsepõlvepainetega teatrimees

NÜÜD: Väino Uibo ei tööta küll enam teatris, aga elab siiski Saaremaal.
Foto: Egon Ligi

Kui Väino Uibo Saaremaale teatrit tegema meelitati, ei osanud ta arvata, et teatritöö siin nii lühiaegseks jääb. Kasinasti kolm aastat ja siis oli Mooramaa mees oma töö teinud. Ent Uibo, kord juba tulnud, jäi. Tartumaa mehest on tänaseks saanud ehe saarlane.

“Kõik, mis minus on head või halba, kõik minu hoiakud ja tõekspidamised on pärit lapsepõlvest,” rõhutab Väino Uibo, kelle isa Paul Uibo oli omal ajal kaks raksu Elva linnapea.

Kuna isa lahkus siit ilmast varakult, pole pojal temast palju mälestusi. Üks vibulaskmise lugu siiski on. See, kuidas isa oma kahe pojaga öisel ajal metsa veeres vibulaskmist katsetas. Nool lendas õhku, kuid tagasi enam ei tulnud. Jäi kuskile kõrgustesse. Seepeale lausunud isa mõtlikult: “Jäi pilve peale,” ning Väino, nüüd juba eakas mees, usub seda siiamaani.

Kuidas pere kodust ilma jäi

Isamaja natsionaliseerimine ja sellega kaasnenud kannatused tekitasid väikeses poisis aga nii suuri hingetraumasid, et neid on Uibo endaga kaasas kandnud kõik need aastad.

Kolm Stalini-aegset aastat elas tema pere hirmus, et kohe-kohe tullakse ja võetakse kodu käest. Ema sõdis vastu viimse võimaluseni. Kui memm hommikul poodi tööle läks, keeras ta ukse lukku ja andis poistele karmi käsu: mitte kedagi sisse lasta ei tohi! Kui uksele koputati, oli Väino-poiss laua all ja piilus vargsi laudlina narmaste vahelt.

Uibode majja pandi elama seersant Ivan. Muidu tore mees, aga kõva joomamees. Väino väike kutsikas aga joodikuid ei sallinud ja kippus purjus meest näksama. Ivan vihastas, krahmas kutsika poisi käest ja laskis maha otse lapse silme all.

Loe edasi laupäevasest Saarte Häälest.
Telli Saarte Hääl internetist

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 331 korda, sh täna 1)