Õpetajad Toompeal: tahame ka elada, vajame suuremat palka! (63)

Õpetajad Toompeal: tahame ka elada, vajame suuremat palka!

TEHAKSE LIIGA: Mare Meistersoni sõnul andsid õpetajad üle Eesti riigikogule selgelt märku, et samamoodi enam edasi minna ei saa. Taamal plakatiga Ivar Metsküll.
Foto: Bianca Mikovitš / Maaleht

Koos enam kui 1500 kolleegiga üle Eesti kogunes eile keskpäevaks riigikogu ette Lossi platsile paremaid tingimusi ja õiglasemat palka nõudma sadu Saare maakonna haridustöötajaid.

Enne meeleavalduse algust nentis Saaremaa haridustöötajate liidu juhatuse esimees Signe Ratas, et õpetajate palkadest ja suurest töökoormusest on räägitud aastaid. Reaalsus on aga, et ülikooli magistrina lõpetanud noorempedagoogi töötasu alammäär on praegu 608 eurot ja pedagoogil 644 eurot kuus.

“Enne valimisi tundub õpetajate palkade teema olevat maiuspala kõigi erakondade valimislubadustes, mis hiljem kahjuks aga unustatakse,” tähendas Ratas. Toompeale koguneti just selleks, et valitsejatele meelde tuletada, mida nad enne valimisi lubanud on.

Valitsejaid eriti näha polnud

Toompeal kohal olnud Kuressaare vanalinna kooli õpetaja Mare Meistersoni sõnul kõneldi meeleavaldusel tõsistel teemadel. “Kõik probleemid, mis õpetajaid, kooli ja haridust puudutavad, on siin jutuks tulnud, ja neid probleeme on palju,” ütles Meisterson.

Tema sõnul sõitis Saare maakonnast meeleavaldusele kaks suurt bussitäit haridustöötajaid ja nende toetajaid. Ühtekokku sadakond inimest. Lisaks saarlastele oli veel üle 1500 inimese teistest maakondadest. “See näitab selgelt, et olukord on tõsine ja samamoodi edasi minna enam ei saa,” leidis Meisterson.

Mare Meistersoni sõnul oli lisaks õpetajatele endile Toompeal palju õpetajate nõudmisi toetavaid inimesi. “Meid toetavad arstid ja õed, raudteelased jne,” tähendas ta.

Hetkeks, mil Meisterson ajakirjanikuga rääkis, ei olnud aga riigikogulasi meeleavalduse paigas kuigivõrd näha olnud. “Riigikogu asjapulki siin eriti näha ei ole. Mõned üksikud opositsiooniliikmetest on käinud rõdul vaatamas ja filmimas. Tõnis Lukast olen näinud ja mõnda veel,” nentis ta.

Meisterson ei osanud meeleavalduse põhjal öelda, kas sellest kõigest ka selline abi on, et palk kohe-kohe tõuseks, kuid oluline märk on tema hinnangul kindlasti maha jäetud. “Ma arvan, et sõnum selle kohta, et niimoodi enam edasi minna ei saa, on igatahes selgelt ja tõsiselt antud,” lausus ta.

Eesti haridustöötajate liit taotleb läbirääkimistel haridus- ja teadusministeeriumiga pedagoogide palga alammäära tõstmist järgmisel aastal 20 protsendi võrra, 2014. aastaks aga Eesti keskmise palgani. Täna alustab riigikogu suures saalis tuleva aasta eelarve esimest arutamist.

Valmis streikima
Eesti haridustöötajate liit lubas Tallinnas Toompeal Lossi platsil toimunud meeleavaldusel riigikogule ja valitsusele edastatud pöördumises minna õpetajate 20-protsendilise palgatõusu nõudmise kaitseks vajadusel streigini välja.

Haridustöötajate liidu juhatuse esimees Sven Rondik luges meeleavaldusel ette pöördumise, milles seisab, et kui haridustöötajad palgatõusu küsimuses riigiga kokkuleppele ei jõua, on õpetajad valmis ka streikima.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 84 korda, sh täna 1)