Kärntõbised rebased lastakse Kuressaares maha (5)

Kärntõbised rebased lastakse Kuressaares maha

VÕRKU SATUB HARVA: Kuna rebaste niisama püüdmisest pole seni suuremat tolku olnud ning nende arvukus Kuressaares paistab suur olevat, on jahimeestel voli nende silme alla sattuvad reinuvaderid maha lasta.
Foto: Arhiiv

Kuna linnas elavate rebaste seas vohab kärntõbi sedavõrd, et neilt on haiguse saanud ka nii mõnigi koer, andis linnavalitsus jahimeestele voli rebaste arvukuse piiramiseks neid maha laskma hakata.

Linnavalitsuse heakorra järelevalve spetsialisti Heino Vipi sõnul allkirjastas abilinnapea Kalle Koov nädala algul Kuressaares ulukite arvukuse piiramist käsitleva korralduse lisa, kus määrati ära konkreetsed inimesed, kellel on luba linna territooriumil ulukite arvu reguleerida. “Kuna lõksude ja muude vahenditega püüdmine ei ole tulemusi andnud, rebaste arvukus on küllaltki suur ja arvestades seda, et paljud loomad on kärntõves, oleme otsustanud hakata neid laskma,” rääkis Heino Vipp Saarte Häälele.

Kuna tegemist on tiheasustusalaga, siis on järelevalve spetsialisti sõnul väga täpselt paika pandud, kuidas rebaste laskmine toimuma peab. Pärast iga sooritatud lasku tuleb jahimehel kohe teavitada politsei juhtimiskeskust ja linna heakorra järelevalve spetsialisti. Juba nõuete ühekordne eiramine toob kaasa konkreetse jahimehe eemaldamise laskjate nimekirjast, misjärel nimetab jahiseltsi esimees uue liikme, kes tohib Kuressaares rebaseid lasta.

Üks-kaks lasku

“Suure tõenäosusega tekib lume tulekul olukord, kus õhtusel ajal hakkab linnas kostma üks-kaks pauku, ja siis kodanikud juba teavad, millega on tegu,” selgitas Heino Vipp. Tema kinnitusel tohib luba omav jahimees rebast linnas lasta vaid äärmisi ettevaatusabinõusid tarvitusele võttes. “Sõna otseses mõttes enne üheksa korda mõõtes ja siis alles lastes, et oleks maksimaal-selt tagatud elanike turvalisus. Keegi ei lase seal, kus on elumajad,” kinnitas Vipp. Millisest relvast rebaseid laskma hakatakse, on Heino Vipi sõnul juba loa saanud jahimeeste otsustada.

Linna heakorra järelevalve spetsialisti sõnul kehtib ulukite arvu piiramise voli linna territooriumil 1. aprillini. Endiselt kehtib ka luba selle kohta, et jahimeestel on voli Roomassaares metssigade arvukust piirata. “Tean ka niipalju, et kolm siga on juba lastud, paar nädalat tagasi. Üks siis küll pääses, aga kui tuleb veel kurja tegema, küll temagi tabatakse,” märkis Vipp. Seega on praegu põhirõhk ikkagi rebaste laskmisel.

Heino Vipi sõnul on teada mitmed juhud, kui koduloomad – koerad, kassid – on rebastelt kärntõve saanud. “Kui veel aasta tagasi arvati, et see mingit suuremat ohtu ei tekita, siis nüüd on tekkinud arusaam, et kärntõbi on ikkagi ohtlik,” nentis Vipp. Tema sõnul on sama probleemiga kimpus ka mitmed mandri omavalitsused.

Laugi jahiseltsi juhatuse esimehe Andrus Sepa sõnul hakkab rebaste arvukuse piiramine linnas toimuma nii vaikselt, et linnaelanikud ei saa arugi. “Lastakse, kui on soodsad asjaolud. Kui on olemas rebane ja on ohutu. Kui vähemalt üks neist tegureist on puudu, siis laskmist ei toimu,” tähendas ta.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 56 korda, sh täna 1)