Margus Männik: ettevõtjate ja kodanikuühenduste koostöö on kaootiline

Margus Männik: ettevõtjate ja kodanikuühenduste koostöö on kaootiline

ROHKEM KOOSTÖÖD!: Margus Männiku hinnangul on koostöö ettevõtjate ja kodanikuühenduste vahel praegu veel liialt vähene.
Foto: Egon Ligi

Saarte Hääle, Kadi raadio ja Euroopa Parlamendi Eesti infobüroo koostöös läinud reedel toimunud rahvafoorumil nentis Saaremaa ettevõtjate liidu juhatuse esimees Margus Männik, et ettevõtjad ja kodanikuühendused on teineteisele paraku kaugeks jäänud.

“See aga ei tähenda, et see peaks nii olema ja jääma. Kindlasti peaks see olema hoopis teistmoodi,” rõhutas Männik oma ettekandes. Põhjuseks peab ta seda, et kõnealusel teemal ei ole ühiskonnas seni laiemat diskussiooni tekkinud. Mujal Euroopas on ses osas suuremaid samme astutud. Ettevõtted proovivad tema sõnul üha enam juurutada juhtimisse juba nii keskkonnaalast kui ka sotsiaalset mõõdet.

“Ma usun, et kodanikuühenduste ja äriettevõtete koostöö mingil määral ikkagi toimib, sest ettevõtlus loob ju keskkonda ja keskkond omakorda ettevõtlust. Aga praegu on koostöö ilmselgelt kaootiline ja liialt väikses sfääris,” tähendas Männik.

Kokkupuutepunkte leidub

Päris üksteisest mööda kohalikud ettevõtjad ja mittetulundusühingute vedajad Margus Männiku hinnangul samas ka ei käi. “Kokkupuutepunkte ja koostegemisi ning oma tegevusega n-ö positiivset mõjutamist ikkagi leidub,” möönis ta. Männik tõi näitena välja Saaremaa ettevõtjate liidu, mis on ettevõtjate loodud katuseorganisatsioon ning on partner nii maavalitsusele, riigile kui ka kohalikele omavalitsustele. Seda nii ettevõtluse kui ka elukeskkonna loomisel Saare maakonnas.

Lisaks ettevõtjate liidule on Margus Männiku sõnul ühiskondliku tegevuse ja mittetulundusühingute eestvedamisel sündinud mitmed erialaliidud. “Turismiettevõtjad on loonud oma katuseorganisatsiooni, laevaehitajad niisamuti ja kolmas Saaremaa majanduse tõsine alustala – põllumajandus – on samuti selline, kus tootjad on koondunud mittetulundusühingutesse,” loetles ettevõtjate liidu juht.

Hea näide on Männiku hinnangul ka Randvere tööõppekeskus, kus koostöös töötukassaga harjutatakse uuesti tööl käimist ja püütakse tööturule tagasi tuua pikka aega töölt eemal olnud inimesi. “Tööharjutus iseenesest käib koostöös äriühingutega ning lisaks on ju kõik, kes jaksatakse tööturule tagasi tuua, lisavõimalus äriühingutele,” leidis Männik.

Ideed on oodatud

Täiesti omaette nähtus on tema hinnangul ka Kaali külastuskeskus ja Angla tuulikumägi. “Ja usun, et ka Panga pank, mis on turismi seisukohalt väga atraktiivselt korda seatud. Kõik nad teenivad tegelikult väga jõudsalt ühte Saaremaa majandusharu, turismi,” sõnas ta. Niisamuti on ettevõtjate ja kodanikualgatuse vahel kokkupuude olemas külaseltside, jahimeeste, põllumajandustootjate jmt näol.

Oma ettekande lõpetuseks kinnitas ettevõtjate liidu juhatuse esimees, et kui kellelgi on vähegi ideid, kuidas saaks ühiselt edendada elu ja keskkonda Saare maakonnas koostöös ettevõtjatega, siis on ettevõtjad kindlasti valmis nendega ühise laua taha istuma, et asja arutada.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 112 korda, sh täna 1)