Ajakaja: Uusvanad mõtted ajakirjandusest

Suvel sattusin üle ookeani ja kogesin mõndagi huvitavat. Mitte et see Ameerika elu üldiselt nüüd midagi pimesi järgimist väärivat oleks, kuid kogemus sealsete väikeste kohalike tele- ja raadiojaamade ning ajalehetoimetuste väisamisest oli üllatav ja positiivne.

Sel majanduslikult ja poliitiliselt raskel ajal on nad end väga täpselt profileerinud: kui sa oled kohaliku kommuuni meediakanal, siis on su missioon ka kohalikku kommuuni teenida – nende uudistega, mis selles keskkonnas ja nende inimeste seas aktuaalsed ja meelierutavad on, nende sõnumitega, mis kohalikku inimest kõnetavad.

Selgelt ollakse end positsioneeritud ka poliitikute suhtes, nii et neljanda võimu jõus ei kahtle seal maal küll keegi. Suurem osa kohalikku meediat tegutseb tõepoolest ilma poliitilise propaganda ja võimu kintsukraapimiseta. Uskumatu, aga tõsi.

Näiteks Clevelandi mustanahaliste kogukonna ajaleht Call and Post (http://www.callandpost.com/) on oma lugejatega integreerumisel isegi nii kaugele läinud, et toimunud on muutus ajalehe keeles – rohkem slängi ja käibekeelt ning vähem kirjakeelt –, kõik ikka selleks, et need, kellele leht mõeldud on, sellest ka huvituksid.

Ma muidugi ei ole päris veendunud, kas selline keelekorrektsuse panti panemine päris õige on, kuid sealmaal sedasi… Või siis amišite kogukonna leht The Budget http://www.thebudgetnewspaper.com/), mis kogub sisuliselt kogu lehe materjali kirjasaatjatelt ning ei pelga kulutusi, hoides amišite käsitsi kirjutatud kirjade leheformaati panemiseks palgal masinakirjutajaid – sest amišid ju teadupärast arvutisse kirjutamist ei tunnista, jne.

Kuid tegelikult on asi põhimõttes – selleks, et rasketel aegadel ellu jääda, tuleb oma tegevus hästi eesmärgistada, tunda oma sihti ja sidusrühmi, sest nende toetusel sa kestad. Mu meelest on see hea mõte vahel mõelda ja veel parem vahel oma tegemisi kriitiliselt analüüsides arvesse võtta, et kelle jaoks sa siis ikkagi olemas oled.

Ning kuniks on meie väikelinnades ja külades alles kas või üksainus inime, seniks on mõte ka eesti kohalikul meedial, kommuuni ajakirjandusel kui sellisel, isegi kui raha napib ja poliitika kibeleb mõjutama.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 17 korda, sh täna 1)