Leisi talunik Riivo Vaet müüb piimakarja maha (5)

Leisi valla talunik Riivo Vaet paneb elutööle piimatootjana punkti ja müüb oma väikse piimakarja naabruses asuvale ühistule.

“Mul on aasta-kaks juba üle pensioniea ka ja ega pole tarvis, et sa pead lõpuks kuskile sõnnikurenni kukkuma,” ütles aastakümneid zootehnikuna töötanud Riivo Vaet, kes nüüdsest jätkab vaid lihaveiste kasvatamisega. Lihaveistega on kergem hakkama saada, sest piimalehmad nõuavad suuremat hõivatust ja täpsemat tööd, selgitas ta.

Veske külas asuva Uustalu peremees loobub oma 12-pealisest karjast selle kuu lõpus. Üks udaraveaga lehm läheb tapale ja 11 piimaveist müüakse Koikla ühistule, kus sel talvel toimunud tuleõnnetuse tagajärjel 40 looma vingumürgitusse suri ja praegu käib karja suurendamine.

Riivo Vaet ütles, et mingeid erilisi emotsioone piimakarjast loobumine temas ei tekita. “Naine on ka päris väsinud ja tahab puhata, oleme üsna rahulikud selles suhtes,” kinnitas ta.

Iseenesest pole kümmekonna lehma pidamine Vaetidele mingi eriline koormus, sest 30 aastat zootehnikuametit pidanud Riivo Vaet on omal ajal Mandri-Eestis töötanud ka sellistes sovhoosides ja kolhoosides, kus oli 2000 veist. “Siis olid alles ajad ja siis oli tööd,” märkis Riivo Vaet, kes peab talunikuperioodi vaid pikenduseks ühismajandite aega jäänud elutööle.

Rääkides piimatootmise tulukusest, on see Uustalu peremehe sõnul praeguste piimahindade juures väga hea. Vaid rohusöötade peal kasvavad Uustalu lehmad lüpsavad aastas keskeltläbi kuus tonni piima. 12 lehmaga talu on parematel kuudel piimaraha teeninud üle 2000 euro, millest pärast kulude mahaarvamist kolm neljandikku kätte jäi. “Päris kopsaks summa,” oli Riivo Vaet teenistusega rahul.

Piimakarjast loobumise järel jääb tallu kuni 25 põhikarja lihaveist, mis võimaldaks igal aastal müüa paarkümmend looma. Samas tõdes Riivo Vaet, et tööd ja vaeva nõuab ka lihaveiste kasvatamine. “Eks lihaveised tahavad samamoodi sind iga päev korra näha, muid lähevad metsikuks kätte,” kinnitas ta.

Käesolev aasta jääb piimatootjana viimaseks ka Laimjala vallas tegutsevale Asva Farmerile, kes keskendub vaid lihaveiste kasvatamisele. Neil päevil lõpetab piimatootmise Kaarma vallas Kaarmise laudas loomi pidav Inge Kuusk, kes on samuti lihakarjale üle läinud.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 101 korda, sh täna 1)