Õpetajad on vastu lastekaitsetöö kokkutõmbamisele (8)

Septembrikuu istungil otsustas Orissaare vallavolikogu muuta vallavalitsuse struktuuri selliselt, et lastekaitsetöötaja senisest täiskohast jäi alles pool ning arvestades valdkonna töömahtu, jäi valda alles kaks sotsiaaltöö spetsialisti.

Volikogule oli pöördumise saatnud seitse kooliõpetajat ning oma seisukoha avaldanud ka vallavolikogu sotsiaalkomisjon. Pedagoogide pöördumisest selgub, et lastega seonduvate probleemide hulk ei ole mitte kahanenud, vaid on kasvamas.

“Vaesunud pered, erinevate elu-oluliste probleemidega hädas olevad ja mitte toimetulevad lapsevanemad, lahkuläinud pered, alkoholism ja sellega seotud vägivaldsus ja hoolimatus laste suhtes, kodust kaugel (välismaal) töötavad vanemad,” loetlevad õpetajad ja paluvad kindlasti lastekaitsetöötaja ametikoha senises määras säilitada.

“Probleemidega mitte tegelemine ei muuda neid probleeme olematuks,” nendivad õpetajad, lisades, et ka tervise arengu instituudi uurimuses on märgitud, et asjad on tegelikult palju hullemad, kui me arvata oskame. Vallavolikogu sotsiaalkomisjon on seisukohal, et ehkki lastega perede probleemid on kahtlemata olemas, on neid tihti raske üksteisest eraldada.

“Kui peret on tabanud õnnetus, siis on tegu peaaegu alati nii laste kui ka täiskasvanutega ja abi saab anda ainult inimene, keda usaldatakse, aga usaldus teenitakse välja aastatega,” leidis sotsiaalkomisjon, kes usub, et praegu toimivat süsteemi pole mõtet lõhkuda.

Komisjoni esimehe Ingrid Holmi allkirjastatud kirjas meenutatakse, et ehkki lastekaitsetöö jaoks on vallas koormust poole koha jagu, võeti lastekaitsega tegelev inimene tööle siiski sellise tingimusega, et ülejäänud tööaja teeks ta sotsiaaltööd.

Vallavanem Aarne Põlluäär ütles Saarte Häälele, et on sotsiaaltöö koormust püüdnud hinnata juba eelmisest sügisest saadik ja selle tulemusena on selge, et puhtalt lastekaitsetöö osa Orissaare vallas ei ületa 50 protsenti tööajast – seadusest tulenevalt on tegelik koormus, arvestades valla laste arvu, koguni 0,25 ametikohta.

Vallavanema sõnul on praeguseks tööülesanded konkretiseeritud ja käib muudatuste tegemine ametijuhendites. “Nüüd on meie struktuuris endiselt kaks spetsialisti, kellest üks on sotsiaaltöö peaspetsialist ning teine lastekaitse ja sotsiaaltöö spetsialist, kuna sotsiaaltöö peaspetsialisti hinnangul on ka sotsiaaltöö koormus oluliselt kasvanud,” sõnas Põlluäär.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 33 korda, sh täna 1)