Muhu hiis võidakse kaitse alla võtta (4)

Muhu hiis võidakse kaitse alla võtta

KADUNUD: Ohvrikivi oli viimati kindlasti oma koha peal 27. augustil, kui hiitefilmi jaoks võtteid tegev Rein Maran seda jäädvustas.
Foto: Maavalla koda

Muhu vallavalitsus peab otsustama, kas nõustuda ettepanekuga võtta Pärase külas asuv Tammemäe ohverdamiskoht, kust hiljaaegu varastati seal aastasadu seisnud ohvrikivi, ajutise kaitse alla.

Muhu vallavanem Raido Liitmäe ütles Saarte Häälele, et mõned päevad tagasi kohtus ta hiie sõbrast turismitaluniku Martin Kivisooga ja juttu oli tõesti ohverdamispaiga võimalikust kaitse alla võtmisest, kuid muinsuskaitse ametlikku pakkumist ei olnud ta eile veel näinud.

“Eks me peame seda kaaluma,” tõdes Liitmäe, kelle andmeil on Muhu vallavolikogu aasta tagasi hiie kaitse alla võtmist juba arutanud, kuid siis ei peetud seda vajalikuks. Muinsuskaitseameti arheoloogiamälestiste peainspektori Ants Kraudi sõnul tegi kaitse alla võtmise ettepaneku arheoloogiamälestiste nõukogu. Arheoloogiadoktor Heiki Valgul on valminud ka ekspertiis Tammemäe hiie kohta.

“Palume vallavalitsuse seisukohta esimesel võimalusel seoses muinsuskaitseametile esitatud infoga võimalikest tegevustest käsitletaval alal,” kirjutas Kraut Muhu vallale. Peainspektor pidas siinkohal silmas infot, mille kohaselt varastati paar nädalat tagasi Tammemäe hiiest ohvrikivi.

Teadlased avastasid Pärase Tammemäe ja selle ohvrikivi 2005. aasta sügisel Muhus pühapaiku uurides. Kohalikud vanainimesed kõnelesid Tammemäel kasvavast vanast hiiepuust ning selle lähedal asuvast ümmargusest ohvrikivist, millel võis varem ande näha.

OHVRIKIVI
Varastatud ohvrikivi on veskikivi kujuline, kuid selle keskel pole auku. Kivi läbimõõt on 110 cm ja maapealse osa mõõdetud kõrgus 30–40 cm. Sarnase kujuga ohvrikive Eestis rohkem teada ei ole.
Allikas: Maavalla koda

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 55 korda, sh täna 1)