Ametivennad toetasid Kaasiku saamist Saare maavanemaks (7)

Ametivennad toetasid Kaasiku saamist Saare maavanemaks

VAHETAB TOOLI: SOL-i esimehe toolilt lahkuv Kaido Kaasik sai maavanemaks asumisel ka vallajuhtide, sealhulgas Lümanda vallavanema Jaanika Vakkeri (vasakult esimene) ja Salme vallavanema Kalmer Poopuu (vasakult teine) heakskiidu. Regionaalminister Siim Valmar Kiisler (paremal) on kindlasti rahul, et tema esitatud kandidaat läbi läks.
Foto: Egon Ligi

Regionaalminister Siim Kiisler tutvustas eile Saaremaa omavalitsuste liidus (SOL) Saare maavanema kandidaati, praegust Valjala vallavanemat ja SOL-i juhti Kaido Kaasikut, kes suundub uuele ametipostile maakonna kõikide omavalitsuste toetusega.

“Vaikimine tähendab siis nõusolekut,” kordas eilse SOL-i volikogul Kaasikut puudutavat päevakorrapunkti juhtinud aseesimees, Salme vallavanem Kalmer Poopuu vana ütlust, kui ükski vallajuht kandidaat Kaido Kaasiku vastu suud pruukida ei soovinud.

Poopuu tõdemuse peale kostis üksmeelne mõmin ning ametliku kinnitusena tõusid Saaremaa Hotelli konverentsisaalis Kaasiku poolt kõikide istungil osalevate hääleõiguslike liikmete käed. Oma toetuse oli kirja teel saatnud kevadel SOL-ist välja astunud Kaarma vald.

Riidu ei maksa kiskuda

Regionaalminister Siim-Valmar Kiisler tunnistas Saarte Häälele enne Kaasiku tutvustamist SOL-i volikogule, et Kaasiku pluss on see, et tal on väga laiapõhjaline toetus. “Nimesid arutati teisigi, aga Kaasiku osas olid väga erinevate inimeste hinnangud äärmiselt positiivsed. Sealhulgas ka erinevate poliitiliste jõudude esindajate omad. Ta on näidanud oma koostöövalmidust,” märkis minister ja kordas seda ka volikogu ees esinedes.

Minister Kiisler ütles, et tema arvates on maavanem siiski riigi esindaja maakonnas ning seeläbi ka lüli riigi ja omavalitsuste vahel.

“Ma olen tähele pannud, et mis juhtub, kui maavanem hakkab väga vastanduma näiteks ministeeriumidele või siis kohalikule kogukonnale. Näeme praegu Hiiumaal, mis toimub. Siis kokkuvõttes kannatabki kohalik maakonna inimene,” rääkis minister. “Maavanem peab suutma tasakaalu hoida.”

Samal seisukohal oli ka Kaido Kaasik ise. “Riigi ja omavalitsuste probleeme tuleb tasakaalus hoida. Ühelt poolt on maavanem ju riigi esindaja, teiselt poolt on ta inimene, kes vastutab maakonna arengu eest,” ütles Kaasik oma arvamuse maavanema rollist.

Oma kõnes volikogu ees lubas Kaasik kindlasti teha koostööd ka SOL-iga. Saarte Häälele ütles ta, et selliseid küsimusi, kus tuleks vallajuhtidega rohkem nõu pidada, on kindlasti palju. “Kuigi alati ei ole nende (kohalike omavalitsuste – toim) seisukohad ehk päris elluviidavad,” nentis ta. “Tulebki otsida seda keskteed, et me elu seisma ei jääks, liiguks normaalses tempos edasi ja läheks paremaks.”

Kaasiku ametlik esitamine võttis ministrilt aega pea kaks kuud. Kiisleri sõnul ei saanud ta kiiremini tegutseda, kuna Kaasiku oma lõplikku nõusolekut ei olnud. Kaido Kaasik ise tunnistas, et juba enne endise maavanema lahkumist alguse saanud läbirääkimised ei olnud tema jaoks kerged ning kergekäeliselt ta seda otsust ei teinud. “Aga ükskord peab ikka edasi liikuma – kas see on täna või homme, kergem see ikka pole,” märkis ta.

Mantlipärija pole teada

Mis saab Kaasikust vabaks jäävatest ametikohtadest, on tänaseks veel lahtine. Uut Valjala vallavanema kandidaati Kaasiku sõnul olemas ei ole. “Tõepoolest ei ole. Inimene, keda tahtsime, loobus. Aega on siiski vaid kaks aastat (järgmiste kohalike omavalitsuste valimisteni – toim), mingit garantiid kauemaks anda ei saa. Kellel on hea töökoht, see niisama lihtsalt ei loobu,” tõdes Kaasik väikese probleemi olemasolu.

Samamoodi on lahtine ka tema järglane SOL-is. Praegune SOL-i asejuht Kalmer Poopuu märkis muiates, et uus juht valitakse ning tema ise seda kohta ei himusta. Kõik lahtised otsad tuleb võimalikult kiiresti kokku sõlmida, kuna Kaasiku esimene tööpäev Saare maavanemana peaks olema 17. oktoober.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 61 korda, sh täna 1)