Saaremaa väikemees Oskar sõidab Saksamaale jalaproteese soetama (9)

Saaremaa väikemees Oskar sõidab Saksamaale jalaproteese soetama

RÕÕMUS POISS: Suvel vanaema õuel basseinis sulistades ei osanud Oskar arvatagi, et sügisel sõidab ta tõepoolest Saksamaale jalaproteeside järele.
Foto: Erakogu

Möödunud nädalalõpp osutus Saaremaa poisile Oskarile ja tema vanematele imeliseks – saabus poolteist kuud oodatud rõõmusõnum, et haigekassa toetab väikemehe jalaproteeside valmistamist Saksamaal Heidelbergi ülikooli kliinikumis.

“Oleme üliõnnelikud,” rõõmustas aasta ja kuue kuu vanuse väikemehe ema Mari. “Meile teadaolevalt lähevad Oskari jalaproteesid maksma 6000 eurot, ent see summa võib tööde käigus ka muutuda. Teame ka seda, et haigekassa tasub proteeside eest täies ulatuses,” lisas ta.

Põhjus, miks Oskar jalaproteese vajab ja neid koguni Saksamaalt hankima peab, peitub tema jäsemete kaasasündinud väärarengus, mille diagnoos on FATCO sündroom.

Oskarit on tänaseks opereeritud juba mitmel korral: kolme, kuue ja üheksa kuu vanuselt. Operatsioonide käigus eraldasid kirurgid tema parema käe kokkukasvanud sõrmed ja amputeerisid parema jala otsast varba, korrigeerides jäseme otsa köndiks. Oskari vasak jalg on aga nn baleriiniasendis ja toetuda ta sellele ei saa.

Eesti proteesimeistritel on vähe kogemusi

Poisipõnni ema sõnul tekitab Oskarile proteeside valmistamine Eesti proteesimeistritele suuri raskusi, kuna neil puudub vastav kogemus. Seepärast on nad ka soovitanud lapse vasaku jala laba amputeerida. “Arstide kindel seisukoht on aga, et jalalaba tuleb säilitada, kuna seal asuvad inimesele vajalikud tunnetuse ja tasakaalu retseptorid. Laba korrigeeriv operatsioon tuleks arstide sõnul kõne alla, kui laps on vähemalt 7-aastane,” rääkis vapper ema, kes oma sõnul siiralt usub, et tema laps hakkab kõndima.

Tänavu juulis käis Oskar emaga Saksamaal Heidelbergi ülikooli kliinikumis dr F. Braatzi vastuvõtul, kuhu olid kaasatud ka samas kliinikus töötavad proteesimeistrid. Saksa tohtri sõnul on hetkel esmatähtis, et väikemees hakkaks käima, kuna see on tema arenguks hädavajalik. Käima õppimiseks vajabki Oskar spetsiaalseid proteese. “Saksamaal oldi igati valmis Oskarile vajalikud proteesid valmistama ning proteesimeistrid ei näinud ka probleemi tema vasaku jala ebanormaalses asendis ja sellele proteesi valmistamises,” rääkis Mari.

Väikemehe sõidu toetajaid kogunes palju

Proteeside minimaalne valmistamisaeg on Saksamaal kolm nädalat ja see aeg tuleb väikemehel kohapeal veeta. Loomulikult ühes armsa emaga. Oskari ja tema ema Saksamaale sõidu ja seal elamise raha kogumiseks läks Saare maakonnas augustis liikuma e-kiri, milles Kaie Rõõm-Laanet kutsus häid sõpru ja tuttavaid üles annetama kas või viis eurot.

Tänaseks on ringkiri oma eesmärgi täitnud ning heatahtlike eraisikute ja ettevõtete panus aitab suuresti Oskari kõndima hakkamisele kaasa.

“Meie väike nn kampaania läks tõesti hästi, kuna saime loodetud rahasumma, 2000 eurot, kokku ning saame hakata oma reisi planeerima. Saksamaale läheme oktoobri keskel ja loodame, et maksimum kuuga on Oskari proteesid valmis.

Seoses sellega täname Kaie Rõõm-Laanetit südamest kogu perega ja samuti neid inimesi, kes meile toeks olid ja aitasid vajaliku reisiraha kokku saada,” lausus Mari tänutundes.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 68 korda, sh täna 1)