20 aastat Laimjala valda (2)

20 aastat Laimjala valda

KINGIKS MAAL: Valjala vallavanem Kaido Kaasik andis koos kolleegidega naabervaldadest ehk nn Idablokki kuuluvatest valdadest Muhust, Leisist, Orissaarest, Valjalast, Pöidest Vilmar Reile üle kingituse – Liia Peedu maali.
Foto: Egon Ligi

Reede õhtul tähistati Laimjala rahvamajas piduliku kontsertaktusega valla 20. aastapäeva.

“Laimjala vald on maakonnas oma territooriumilt ja rahvaarvult ühelt poolt väga pisike, kuid teiselt oleme rikkad oma kadastike ning 99 väikesaare ja laiu poolest. Lisaks mitmele tuntud kultuuriinimesele on meie vallast sirgunud üks Eesti riigi presidentidest, mis on meie vallale suur au,” ütles oma tervituskõnes ka ise üle 60 aasta tagasi samas vallas sündinud vallavolikogu esimees Aarne Lember.

Volikogu esimees märkis, et tagantjärele ei oskagi võib-olla öelda, kas iseseisvas riigis vallana toimides on 20 aastat olnud selle piirkonna ajaloos edukamad või ei. “Inimesi ja jõukust on ka varem kindlasti olnud kogukonnas rohkem, seda nii nn vanal Eesti ajal kui ka nõukogude ajal, samas on aga täna igaüks meist oma maa ja iseenda peremees. Eks sellel ole meile kõigile oma väärtus,” rääkis Lember, kelle sõnul on ühe toimiva maakogukonna jaoks tähtis, et kohapeal oleks töökohti, toimiks seltsielu.

Kuid väikeste valdade tänane suurim mure on noor järelkasv. “Ka Laimjala valla jaoks on küllaltki suur probleem, kuidas säilitada oma kodulähedast lasteaeda ja ka kooli,” rõhutas Lember.

Laimjala vallavanem Vilmar Rei ütles, et möödunud aastad on olnud töised. “On olnud saavutusi, rõõme, pettumusi ja kibestumisi, samas on inimesed alati olnud täis ootust uue ja parema järele. Kes millist aega mäletab, sõltub paljuski east ja ehk ka tahtest,” rääkis Rei. Alaline küsimus on vallas muidugi rahvaarv. Kui aastal 1993 oli vallas 987 elanikku, siis tänasel päeval on neid 744.

Vallavanem ja volikogu esimees andsid üle tänukingitused valla jaoks olulistele inimestele – taldrikud, millel kujutatud lõvid, kes endise mõisahoone ja praeguse vallamaja ees igapäevast rahu valvavad, ja Kahtla majakas.

Koduvalda õnnitlema oli tulnud ka riigikoguliige Kajar Lember, aga ka Jaan Leivategija Saare maavalitsusest, Erika Thalheim omavalitsuste liidust jpt. Sünnipäevameeleolu lõid kohalikud taidlejad: naisansambel Virtinad ja rahvamaja neidudeansambel (juh Ilvi Pihl), ansambel Vaimud ja memmede tantsurühm Kedrus (juh Mae Nõu).

Õhtut juhtis Saaremaa ühisgümnaasiumi õpilane, Laimjalast pärit Tauri Nõgu. Ajaloo tarbeks jäädvustas sündmuse Ilmar Põldemaa. Jalakeerutamisvõimalust pakkusid naabersaare muusikud Iiukala bändist.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 83 korda, sh täna 1)