Kes vana asja… – Preilide varjupaika apteek ja jahupoodi viinamüük

Ajaleht Saaremaa andis 90 aastat tagasi teada, et vanade aadeli soost preilide varjupaik lõpetatakse nende päevade jooksul Kuressaares ära ja viiakse Haeska mõisas olevasse maakonna vaestemajasse üle.

Saaremaa märgib, et mõned hoolealused lahkuvat varjupaigast, aga mitmed, kelle seisukord seda ei luba, peavad karmi saatusega leppima ja Haeska vaestemajas küla vaestega ühe katuse all elama ja ühest katlast sööma. Senises vanade preilide varjupaigas plaanis aga maakonnavalitsus avada uuest aastast apteegi.

Samast lehenumbrist leiab veel teisigi tähtsaid teateid. Nii antakse teada, et raekoja keldris olev linna jahupood lõpetab 1. oktoobrist tegevuse. Tänuga mõtleme selle peale, kui palju head linna jahupoe avamise läbi linnaelanikkudele osaks sai, õhkab Saaremaa, lisades, et poleks jahupoodi Kuressaares olnud, poleks ka linnaelanikud väheselgi möödul antud jahu eest leiba saanud.

Oli ju maamees raske karistuse kartuses linnalaste eest ilma armuta oma viljasalved sulgenud ning neid uksi saanud vaid kullaga lahti kangutada. Saaremaa annab ka teada, et kuuldavasti alustatakse raekoja keldris nüüd, kohe pärast sellekohase loa kättesaamist viinamüügiga.

Algust oli tehtud ka uue kõlakoja vundamendi rajamisega linnapargis ning saarlastele antakse ka teada, et omavalitsuse asjade peavalitsus on maakonnavalitsusele ette kirjutanud, et veel tänavu sügisel saaks kõik verstapostid ja teenäitajad üles pandud seal, kus need puuduvad, ja sinine-must-valgeks värvitud – seisavad ju siiamaale veel mitmel pool vanad Vene ehk Saksa värvilised verstapostid.

Ning lõpetuseks: et Kuressaares uut spordiplatsi vaja on ja laadaplats seks otstarbeks täiesti kõlbmata on, olid sportlased neil päevil jälle omal nahal tunda saanud. Nimelt oli enne lõpuvõistlusi platsil laata peetud ja plats oli sarnaseks muutunud, et igasugune mõte võistluste toimepanemiseks kaduma pidi. Suuresti oli aidanud seks kaasa ka vihm, mis neil päevil oli kaunis ohtrasti sadanud. Kuuldavasti kavatsevat sportlased uut platsi nõudma hakata ning Saaremaa märgib, et oleks väga hää, kui neile ses asjas vastu tuldaks.

90 aastat vana Saaremaad luges Rita Loel

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 24 korda, sh täna 1)