Kati Näälik viib tootjad Eesti parimaid kaema

Kati Näälik viib tootjad Eesti parimaid kaema

EESTVEDAJA: Sellest aastast taas täie kohaga Saaremaal tegutsev konsulent Kati Näälik tõmbab põllumeeste eneseharimise rindel elu käima.
Foto: Egon Ligi

2012. aasta kujuneb Saarte nõuandekeskuse klientidele tõeliseks koolitusreiside aastaks, mille jooksul käiakse ära Soomes, USA-s ning külastatakse Eesti aasta põllumehi.

“Need reisid on kõik põllumeeste harimiseks,” ütles Saarte Häälele Saarte nõuandekeskuse taimekasvatuskonsulent Kati Näälik.

Näälik rääkis, et huvitavaks sõiduks tõotab kujuneda Saaremaa aktiivsete tootjate ringsõit, kus külastatakse Eesti aasta põllumehi. “Tunneme huvi, kuidas nad on saanud nii edukaks ja mida nad selleks teevad, samuti vaatame nende põldusid ja tootmist,” ütles Kati Näälik, kelle sõnul on paljud aasta põllumehe tiitli pälvinutest oma tegemistes väga innovaatilised. Näiteks Valgamaa teraviljakasvataja Mati Nurm kütab hakkpuiduga nii tootmishooneid kui ka majapidamist.

Kindlasti tahetakse kohtuda mullu aasta põllumeheks kuulutatud Madis Ajaotsaga, kes on põllumajandustootjatele kuuluva põllumajandusühistu Kevili nõukogu liige, tegeleb nii tava- kui ka mahetootmisega ning seemnekasvatusega.

Pole kahtlustki, et kasulikke teadmisi on pakkuda igal aasta põllumehel. Aasta põllumehe selgitavad välja Eesti põllumajandus-kaubanduskoda ja Maaleht. Esimene aasta põllumees valiti aastal 2001.

Aasta põllumeeste külastamise õppereisi kulude katteks eraldas PRIA koolitus- ja teavitustegevuse meetme alt 2900 eurot. 5120 euroga toetab PRIA Saaremaa tootjate õppereisi Soome Loimaa piirkonda. “See on põnev koht, kus on koos õppe- ja teadusasutus. Keegi meie omadest käis seal ja rääkis, et seal on põnev,” selgitas Kati Näälik. “Nüüd tahame sinna minna suurema kambaga.”

Esmakordselt õnnestus Kati Näälikul koolitus- ja teavitustegevuse meetme alt toetust saada Saaremaa tootjate osalemiseks mandril toimuvatel konverentsidel, koolitustel ja infopäevadel. “Mõnel tootjal on mandrile põllumeeste üritustele minekuga alati suur probleem, kuid nüüd saame toetuse abiga organiseerida ühise transpordi,” rääkis Näälik, kelle sõnul toetab PRIA infopäevadele ja seminaridele sõitu 1920 euroga.

Järgmise aasta aprilliks on kavandatud Saaremaa ja Ida-Virumaa tootjate ja konsulentide õppereis Ameerika Ühendriikidesse, kus osaleb ligemale kümme Saaremaa põllumeest. Muuhulgas külastatakse ilmselt ka John Deeri traktoritehast ja kohtutakse loomapidamise ja taimekasvatuse tippkonsulentidega.

Ehkki kulukas reis tuleb igal osavõtjal kinni maksta oma taskust, huvilistest puudust pole. “Olen seda reisi pakkunud Saaremaa parematele tootjatele, kes on nõuandekeskuse kliendid, ja kõigil lähevad silmad särama,” kinnitas Kati Näälik, kelle sõnul jõuatakse Ameerikast tagasi just Tartu maamessi ajaks.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 67 korda, sh täna 1)