Kas omavalitsustel läheb tuleval aastal kergemaks?

Kas omavalitsustel läheb tuleval aastal kergemaks?

 

Sel nädalal kirjutas regionaalminister Siim Kiisler riigi poolt alla eelarvekokkuleppele omavalitsuste koostöökojaga, mille kohaselt on omavalitsuste järgmise aasta tulubaas 1,369 miljardit eurot. See teeb 44 miljonit enam kui eelmise aasta sama näitaja.

Sõlmitud kokkuleppe kohaselt on järgmisel aastal omavalitsuste eelarvesse laekuva tulumaksu suurus 664 miljonit eurot ning nõrgemate omavalitsuste toetamiseks mõeldud tasandusfondi maht on 72 miljonit eurot. Lubatakse suurendada ka teedehoiuks mõeldud rahasummasid ning järgmisel aastal võivad omavalitsused taas laenu võtta. Kas kõige selle taustal läheb omavalitsuste elu veidigi kergemaks, uurisime Saaremaa valdadest.

Toimetus

 


 

Tasandusfondist saab toetust väga suur osa Eesti kohalikest omavalitsustest, seetõttu jagatakse summa paljude vahel ära. Esialgu ei ole ma jaotusmehhanismiga kursis ega oska hinnata konkreetset mõju meie vallale. Hea seegi, et vähemalt jälle ei kärbita. Teederaha suurenemine tõotab tulla ca 30%, mis on abiks ikka, kuigi reaalne vajadus on palju suurem.

Järgmise aasta eelarveprognoosi ei julge väga suure kasvuga teha. Kuigi riigisektori laekumised võrreldes majanduse olukorraga on alati viitega ja võiks eeldada, et toimunud majanduskasvu mõjul on oodata laekumiste tõusu, siis uuemad signaalid maailmast, eriti Euroopast, ei anna just eriti palju põhjust optimismiks.
Meie suund on tavaliselt olnud pigem konservatiivse eelarve tegemine ja ülelaekumiste suunamine vaba jäägina järgmise aasta tegevustesse, tõenäoliselt läheme ka sel korral sama teed.

Jaanika Vakker
Lümanda vallavanem

 


 

Paar päeva tagasi saime teada, et omavalitsuste tulubaas kasvab 44 miljoni euro võrra. Hea uudis meilegi, kes me kohaliku elu edendamise eest hea seisma peame.

See väljaütlemine pani mind aga arvutama. Hiljaaegu lugesin kusagilt, et Eestis pidi hetkel elama 1,3 miljonit inimest. Jagan 44 miljonit eurot elanike arvuga ja saan teada, et ühe elaniku kohta suurenevad omavalitsuste tulud ligikaudu 34 eurot. Kui võtame näiteks ühe Eestimaa omavalitsuse, kus elab 1500 elanikku, saab see vald sel juhul 50 000 eurot juurde. Nüüd see uudis enam nii tore ei tundugi, sest arvutus näitab, et vanas rahas tuleb veidi üle kolmveerand miljoni krooni. Abiks seegi, ent midagi tõsiseltvõetavat selle rahaga ühes keskmises vallas korda ei saa. Eriti kui mõelda sellele, kui palju “masu kärpekäärid” omal ajal meie tulubaasist matti võtsid.

Samas usun, et ministrile ei helistata mitte kordagi, kurtmaks, et vallateed on viimaste aastate alarahastamise tõttu halvas seisus, ent vallavanemale helistatakse küll. Et paaril viimasel talvel on omavalitsuste teehoolduse neljakordselt vähendatud summad läinud sõna otseses mõttes lumme. Et sotsiaalkulutused on mõnes paigas mitu korda suurenenud, et energiahinna tõus on kommunaalkulud lakke viinud. Ja veel ja veel…

Kokkuvõtteks ütlen, et mind kui vallavolikogu arengu- ja eelarvekomisjoni liiget see 44 miljoni euro uudis eriti ei rõõmustanud. Kui miskit head on, siis see, et niigi hõrenenud maakonnasiseseid bussiliine ei pea taas kärpima hakkama. Õigemini, polegi kusagilt enam kärpida.

Toivo Vaik
Kärla vallavolikogu liige

 Mina tean, et teedehoiu raha suureneb tuleval aastal, aga muus osas mul täpne ülevaade puudub.

Seda piirangut, mis keelas omavalitsustel laenu võtta, ma täiesti mõistsin, see oli mõistlik. Ma usun ka, et majanduspilt muutub. Samas ei ole tõusmas üksikisiku tulumaksu protsent.

Ausalt öeldes olime ju lootusrikkad küll – majandus hakkas kasvama, töökohti on juurde tulnud, töötuid on vähemaks jäänud –, aga see uus kriisilaine ja sellega seonduv annab võib-olla jälle tunda. Ega siin midagi väga roosilist ei tule, ka tuleval aastal ei saa veel midagi plaanida ning vald peab ka aastal 2012 sente lugema.

Ludvik Mõtlep
Leisi vallavanem

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 18 korda, sh täna 1)