Sõna ”kommunistlik” mälestusristile ei tule (7)

Sõna ”kommunistlik” mälestusristile ei tule

 

Täna keskpäeval Kudjape kalmistul avatava 1941. aasta Kuressaare massimõrva ohvrite mälestusristi esialgsest tekstist on kadunud sõna “kommunistlik”. Tagajärjeks on, et tekstist ei selgu, kes ikkagi kõnealuse massimõrva sooritasid.

Saaremaa muuseumi kultuurharidustöö osakonna juhataja Raul Salumäe ütles, et mälestusristi püstitamisega tegeles linnavalitsus. Muuseumi poole pöörduti palvega leida ristile sobiv tekst.

“Mina, Endel Püüa ja Olavi Pesti arutasime seda küsimust ja leidsime, et kõige sobivam oleks järgmine tekst: “Siin puhkavad 1941. aasta Kuressaare kommunistliku massimõrva ohvrid,” rääkis Salumäe. “Selle teksti pakkusime linnavalitsusele välja ja minu teada leidis see ka heakskiidu.”

Täna avataval mälestusristil ilutseb aga kiri: “Siin puhkavad 1941. aasta Kuressaare massimõrva ohvrid”. Sõna “kommunistlik” on asjaajamise käigus kuhugi haihtunud.

Raul Salumäe ütles, et tema arvates on kadunud sõna siiski olulise tähtsusega. “1941. aastal oli meil siin Saaremaal ju kaks võõrvõimu,” sõnas ta. “Seepärast oleks ikkagi vaja selgitada, seda eelkõige Läänest tulnud külalistele, kes konkreetselt selle veretöö siin Kuressaares korda saatis. Praegusest tekstist see küll selgu.”

KOMMENTAAR
Tänavu kevadel tõstatasid Anti Toplaan ja Bruno Pao uuesti küsimuse juba aastakümneid tegemata tööst tähistada üheselt ära 1941. aastal Nõukogude võimu poolt hukatud Kuressaare massimõrvaohvrite matmispaik Kudjape kalmistul. Kuna seni pole keegi seda küsimust reaalselt lahendanud, otsustas Kuressaare linnavalitsus paigaldada kõigi ohvrite mälestuseks väärika inimkõrguse tammepuust risti koos metallplaadiga.

Plaadi teksti osas konsulteeriti Saaremaa muuseumi töötajate, koguduste esindajate, linnavalitsuse liikmete ning ajaloolase ja oma venna selles kohutavas veretöös kaotanud Bruno Paoga.

Homme (reedel – toim) kell 12 pühitsetava risti plaadil on tekst “Siin puhkavad 1941. aasta Kuressaare massimõrva ohvrid”. Lähitulevikus on plaanis üles seada ka vastav kalmistuviit ning tulevikus näeksid linnaarhitektid, et kogu ala oleks korrektselt piiritletud ja kõnniteed korrastatud.

Lisaks mälestusristi avamisele toimub mälestustalitus Kuressaare kindluse hoovi memoriaalseina juures, avatakse vastavasisuline püsiekspositsioon ning toimub antud sündmust käsitlev teaduskonverents.

Tiina Talvi,
Kuressaare abilinnapea hariduse ja kultuuri alal 

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 30 korda, sh täna 1)