Peresuhete mõju töötaja toimetulekule

Peresuhete mõju töötaja toimetulekule

MÄRKA ISEENNAST: “Läbipõlenud töötaja on koormaks endale, see on raske kolleegidele ja asutuse juhile,” kutsus pereterapeut Siivi Hansen end mitte üle töötama.
Foto: Ivika Laanet

Pereterapeut Siivi Hansen tervise arengu instituudist ütles Pidulas toimunud terviseseminaril, et iga tark juht teab, et tuleb panustada oma töötajatesse.

“Iga tööandja teab, et töötaja on kõige olulisem. Kui meil ei ole head töötajat, ei kanna miski vilja,” märkis ta. Töötaja jaoks on olulised kolm asja: head suhted töökohal, vääriline palk ja töö, mis meeldib. Kui üks nendest teguritest puudub, siis tullakse kuidagi toime. Kui puudub aga juba kaks, ei pea töötaja enam vastu.

Kui aga ebameeldivused saavad talle osaks pikka aega, on tulemuseks burn out ehk läbipõlemine, mille tunnused on emotsionaalne tühjus, väsimus, vastumeelsus alustada uut tööpäeva, entusiasmi puudus, suurenenud rahulolematus ja pessimism, halb enesetunne, kiire ärritumine, tööalase kriitika mittetalumine, abitus, alanenud töö- ja toimetulekuvõime. Niisamuti nõrgenenud vastupanu haigustele ja üksinduse otsimine.

“Läbipõlenud töötaja on koormaks endale, see on raske kolleegidele ja asutuse juhile,” ütles Hansen, kelle sõnul viivad korduv emotsionaalne vaimne pinge ja kurnatus enesehinnangu alanemisele just enda kui professionaali suhtes.

Mis tagab hea töö tulemuslikkuse?

Hea töötaja on lojaalne, kohusetundlik, usin ja arenemisvõimeline, täpne ja kompetentne, paindlik ja leidlik, positiivne ja koostööaldis, terve ja ilus. Organisatsioonilised faktorid, mis mõjutavad töötaja vaimset ja füüsilist tervist, on hajus tööalane vastutus, võimetus mõjutada tööga seotud otsuseid ning tunnustusepuudus.

Töötaja töö tulemuslikkuse tagavad väljaõpe, tema isiksuseomadused, kogemused, väärtushinnangud ja töötingimused. Aga ka tervis ja suhted – perekondlikud ja kollegiaalsed. Isikliku elu faktoritena mõjutavad töötajat aktsepteeritud põhjustena lein, lapse sünd, pulmad, sünnipäev, reisid ja haigus.

Niisamuti armumine, truudusetus, lahutus, kohtuprotsess, laste kooliminek või lõpetamine, lapse või elukaaslase haigus, sõltuvusprobleemid (alkohol näiteks), finantsraskused, töötus. Näiteks mõjutab töötaja töö kvaliteeti ka see, kui tema partner teda petab. Või siis “tühja pesa” sündroom – kui lapsed lähevad kodust ära.

Töö tulemuslikkuse tagab palk. Samuti on motivatsioon see, kui töötajat tunnustatakse ja tõstetakse esile.

Korras peresuhted on olulised

Peres valitsevate suhete selge jaotus, kindlad liidrid (usaldus) ning avatud ja otsene suhtlemine on olulised tegurid, mis töötajat mõjutavad. Kõige suurem viga, mida peresuhetes tehakse, on Siivi Hanseni sõnul see, et üks mõtleb, et teine teab, mida teine tahab. Nii on ka seksuaalelus. “Samas on oluline, et suudetaks oma vajadusi edasi anda ja iseenda eest seista. Samuti see, et paarisuhtes jäetakse teineteisele ruumi,” rääkis Hansen, lisades, et kui üks pooltest muutub domineerivaks, jääb teise isiksus kängu. Saamine ja andmine peab olema vastastikune.

Siivi Hansen rõhutas ka, et oma tundeid tuleb välja näidata. Vihasta, kui vaja! Viha, mida ei saa välja näidata, varjatakse headuse ja tubliduse maski taha. Inimene peab vihastama, sest peidetud viha hakkab lõppkokkuvõttes kahjustama tema tervist.

MIS ON DEPRESSIOON?
Depressioon võib olla kerge, mõõdukas või raske. Depressiooni esineb rohkem, kui arvatakse. Depressioon on tõsine haigus, mille kordumise risk on 50%. Traditsiooniline on depressiooni korral huvide ja elurõõmu alanemine, kuid esineb ka seda, et inimene ei tunne kurbust, vaid viha.
Sümptomid on nutuvalmidus, tuimus, unehäired, inimene ei suuda kontrollida oma viha, ei tunne millestki rõõmu, miski ei lähe talle korda. Kurbusest on saanud viha. Naistel diagnoositakse depressiooni tihtipeale rohkem, kuna mehed lihtsalt ei lähe arsti juurde. Depressioon kulgeb erinevalt, sõltudes soost ja vanusest.

Kuidas depressiooni ära tunda?
NAISED
Naistel esineb nutuvalmidus, mis ei allu tahtele. Pisarad ei too kergendust ega leevendust – masendus jääb. Naine kaotab huvi teda seni köitnud tegevuste ja teemade vastu, sh laste toimetulek, enese eest hoolitsemine. Iseloomulikud tunnused on söögiisu ja kaalu tõus, ärevus, seksuaalfunktsiooni ja une häired.
MEHED
Mehed vihastavad kergemini, on raevukad, võib esineda vägivaldset käitumist. Iseloomulik on perekonna, sõprade ja meeldivate tegevuste vältimine. Teisalt võetakse tõsiseid riske nagu hoolimatu autosõit, abieluväline seks. Mees võib kurta väsimust, kaotada huvi töö, hobide ja seksi vastu.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 395 korda, sh täna 1)