Vastukaja: Ka lambad on vara, mida peab hoidma (17)

Samal teemal: Tõnu Talvi “Hundid söönud, lambad terved”,
Saarte Hääl, 16.09

Noogutan Tõnu Talvile sellel teemal igati kaasa. Ühtpidi tuleb lambakasvatajate murest muidugi aru saada, aga kõigepealt tuleks küsida, mida on murtud lamba omanik säärase riski maandamiseks ise ette võtnud? Jätame korraks kõrvale loomapidamise emotsionaalsed, esteetilised, kultuurilised jms tahud ja tõstame lambapidamise tavalisse hingetusse omandi- ja majandussuhete konteksti.

Lambakari hooldatud loodusmaastikul on muidugi ka omaette väärtust kandev idülliline vaatepilt, aga kokkuvõttes on lambakasvatus ju äri ja majandamisviis nagu iga teine. Eesti õiguskorras ei ole loom küll otseselt samastatud asjaga, aga seaduse järgi kohaldatakse loomale asjade kohta käivaid sätteid. Selle pinnalt on õigustatud küsimus, kas murtud lamba omaniku hoolsus oma asjade kaitsmisel on olnud samasugune?

Oma elutut vara me ju kaitseme, vähemasti lukkude ja riividega, kui ta parasjagu silma all ei ole. Sellist toimimisviisi näeb ette ühiskonnas üldaktsepteeritav heaperemehelik hoolsusstandard. Jättes vara asjaoludele vastava mõistliku kaitseta, võtab omanik teadliku riski, et vara saab kahjustada või kaob. Ei näe küll ühtegi põhjust, miks sama standard ei peaks kohalduma ka lammaste kui vara suhtes. Võib-olla teen mõnele lambapidajale liiga, aga usutavasti on lambad suvel paljuski sisuliselt vabapidamisel.

On ju teada, et suve lõpupoole hakkavad hundid poegadele murdmise õpetamiseks rohkem ka koduloomade poole vaatama. Lammas on metsloomaga võrreldes lihtsam ja ohutum saak ja hundile ei saa ette heita, et ta valib kergema tee. Ratsionaalne inimene toimib niisamuti.

Seega peaks oma varasse heaperemehelikult ja hoolsalt suhtuv lambapidaja vähemasti murdmisohu kõrghooajal tegema kõik, mis tema võimuses, et lambad terveks jääksid. Olgu siis tõesti elektriaed, lambakoer, karjapoiss vms. Kuni seda ei ole tehtud, pole minu arvates ükski erakorraline jahiluba õigustatud, ei sisuliselt ega eetiliselt.

Rajar Miller
vandeadvokaat

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 47 korda, sh täna 1)