Maidu Valliku Asva Farmer lõpetab piimatootmise

Maidu Valliku Asva Farmer lõpetab piimatootmise

MURDEPUNKT: Tervisemured sunnivad aastakümneid põllumajanduses tegutsenud Maidu Valliku piimakarjast loobuma.
Foto: Aare Laine

Ligemale 20 aastat piimakarja pidanud Maidu Valliku Asva Farmer kavatseb sel aastal piimatootmisele lõpu teha ja keskenduda ainult lihaveiste kasvatamisele.

Laimjala vallas tegutsev loomapidaja ja teraviljakasvataja Maidu Vallik ütles Saarte Häälele, et põllumaa tal siiski kasutuseta ei jää, sest järk-järgult kahanenud piimakari läheb sujuvalt üle lihakarjaks ning jätkub ka teraviljakasvatus. 110 veisele mõeldud Asva laudas on praegu sadakond looma, neist lüpsilehmi 25. Pulle, noorloomi ja vasikaid on seega juba oluliselt rohkem kui piimaandjaid.

Juba kaks aastat tagasi rääkis Maidu Vallik Saarte Häälele, et tegelikult on ta kaalunud piimatootmise lõpetamist juba aastaid, kuid siis on majanduselus jälle saabunud helgemad momendid ja piimatootmine on jätkunud. “Nüüd on nagu sundolukord ka, sest tervis hakkab käest ära minema,” ütles 57-aastane põllumees, kes lähiajal on sunnitud puusaoperatsioonile minema.

Teisalt on üsna küsitav väiketootmise tasuvus. “Ka Posti Tõnu rääkis eile raadios, et suurtel tootjatel on tootmine efektiivsem ja nad jaksavad rohkem investeerida, osta paremaid masinaid ja seadmeid,” tsiteeris Maidu Vallik äsja Saaremaa 2011. aasta põllumeheks valitud Kõljala POÜ juhi Tõnu Posti raadiointervjuud.

Oktoobri lõpus, kui lehmi enam karjamaale ei lasta, lõpetab piimatootmise Kaarma vallas Kaarmise laudas loomi pidav Inge Kuusk, kelle 23 lehmast on praeguseks järel 12 lüpsilehma. “Läksime samuti lihakarjale üle. Vanus teeb oma töö ja nooremaid pole peale tulemas,” ütles pensionipõlve pidav Inge Kuusk.

Kuusk rääkis, et piimamüügi lõpetamisega hakkab leibkonna sissetulek kindlasti vähenema, sest lehma kohta saadud 5000-kilone piimatoodang andis pisut lisateenistust. Paarikümnepealise lüpsikarja käive oli Kuuse sõnul keskeltläbi paarsada tuhat krooni aastas, aga piimamüügist saadud kasum jäi alati maksuvaba miinimumi piiridesse. “Ots-otsaga kokku olen tulnud ja natuke on endale ka jäänud,” märkis aastaid piimakarja pidanud Inge Kuusk.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 126 korda, sh täna 1)