Kunstnike ühendus Viisik näitab kultuurikeskuses Saaremaa sadamaid

Kunstnike ühendus Viisik näitab kultuurikeskuses Saaremaa sadamaid

VIISIK, KURAATOR JA SADAMAD: Ühendus Viisik ehk (vasakult) Tähti Otstavel, Maie Kupits, Ilme Armuand, Liia Peedu ja Riina Saar ning kunstikuraator Lii Pihl näituse avamisel.
Foto: Egon Ligi

Kunstnike ühendus Viisik on taas maha saanud ühe toreda näitusega. Kui varem on Viisik kaassaarlastele vaatamiseks üles seadnud küll mõisa-, küll kiviaiapilte, siis nüüd on naised võtnud ette retki Saaremaa sadamatesse ning pannud sadamate ilu ja võlu, mõnel pool ka natuke nukrust, oma piltidesse.

Sel teisipäeval Kuressaare kultuurikeskuses avatud näitusel ongi väljas kunstnike ühenduse, kuhu kuuluvad Tähti Otstavel, Maie Kupits, Ilme Armuand, Liia Peedu ja Riina Saar, 35 pilti 20 sadamast. Enamik neist on lõuendile saanud Viisiku ühiste käikude tulemusena, kuid näiteks Liia Peedu tušijoonis Nasva vanast sadamast (aastast 1958!) on raamimist oodanud selle valmimisest saadik.

Võib vaid arvata, kui palju ja mis täpselt selle aja jooksul muutunud on, kuid nagu Peedu ise Kadi raadio “Keskpäevatunnis” märkis, oli tal küll soov ka praegune Nasva sadama maja sinna kõrvale joonistada, kuid kahjuks jäi see teostamata. Ja poleks näitusesaali ehk mahtunud ka.

Lisaks ainese otsimisele on kunstnikud oma retkedel saanud palju toredaid elamusi. Nii oli ka nüüd mööda Saaremaa sadamaid käies, kui ootamatult selgus, et sadamasse minnes peab ikka kilekott kaasas olema. Kui ei olnud, tuli kohalikust poest kõik ämbrid ja kausid kokku osta, sest Turja sadamasse sattusid naised parajasti kalapaadi jõudmise aegu.

Selliseid muljeid on Viisikul küllaga ning naised leiavadki, et selline ühine käimine ja “sattumine paikadesse, kuhu muidu ei satuks” teebki nende olemise mõnusaks. Aastatega on Viisikul välja kujunenud oma tööjaotus ning selgeks on saanud ka iseloomud.

“Meid ühendab Saaremaa omapära, Saaremaa on tõeline kontrastide maa,” kinnitavad nad ise. Ning lisavad, et neid kontraste oli näha ja tunda ka sadamates – kui osa sadamaid on kenasti üles vuntsitud, siis teised on vanad ja väsinud ning ootavad peremeest. Muide, joonistada on huvitavam just neid vanu sadamaid, need on põnevamad.

Kindlasti leiab Viisiku piltidelt ka muud, mis sadamatega kokku käib – olgu siis meremehed või nende naised. Liia Peedule on näiteks hinge läinud, mida tunnevad just need naised siis, kui meri on tormine ja mehed merel. “Tahtsin just seda hingevalu ja kogemust ühe pildi sisse panna,” avaldas ta.

Viisiku sadamapildid, mis koondatud nime alla “Sadam ootab…” on kultuurikeskuses huvilistele vaadata 15. oktoobrini. Pärast seda rändavad pildid Soome.

Kunstnike ühendus Viisik
Kunstnike ühendus Viisik on momendil tõesti ainus tegutsev rühmitus Saaremaal, mille tegutsemises on tunda palju positiivsust. Selline koostegutsemine nõuab tugevat eestvedamist ning Viisiku puhul võib öelda, et nad mitte ainult ei tegutse koos, vaid ka tunnevad üksteist hästi ning neil on tore koos olla – üks innustub ühest, teine teisest ning nii nende asjad sünnivadki.

Kindlasti on teistele Viisiku liikmetele suureks eeskujuks Liia Peedu, kes on seekord kasutanud julgeid naturaalseid materjale raamikujunduses, lisanud juurde võrku ning toonud välja tõeliselt muinasjutulisi töid.

Viisiku seekordselt näituselt teen valiku, 10–15 pilti, mis lähevad novembris Helsingisse mardilaadale. Seal näitame neid koos Hiiumaa kunstnike töödega ning ühisel väljapanekul. Mardilaadalgi tuleb kahe saare kunstnike näituse nimeks “Sadam ootab…” – hiidlastele see meie nimi meeldis ja tundus, et sobib ka nende piltidega.

Lii Pihl
kunstikuraator

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 115 korda, sh täna 1)