Pöördumine: Me ei ole rahul! (13)

Saaremaa Talupidajate Liidu pöördumine keskkonnaminister Keit Pentuse poole.

1. Meid ei rahulda olukord, kus keskkonnakaitsjad on olnud liiga aeglased ja saamatud, selgitamaks, kas lambakarjade ründeid on sooritanud hundid või muud loomad (nt koerad).
2. On arusaamatu, miks ei ole veel seni meile antud teada DNA analüüside tulemustest, mis peaks selgitama loomade liigilise päritolu. On alust kahtlustada pahatahtlikku salatsemist, suunates huntide poolt teostatu koerte süüks.
3. Vaatamata Saare maakonna talupidajate soosivale suhtumisele liigilise mitmekesisuse säilitamisse ja loomade mitmekesisuse tolereerimisele, oleme antud hetkel seisukohal, et Saaremaa ei ole koht huntidele ja nõuame 0-tolerantsi. Metssigade ja hirvede arvukuse kontrollimatu tõus on viinud olukorrani, kus talupidajad kasvatavad oma põldudel ja karjamaadel liha ette küttidele ja nüüd peavad looma söödabaasi ka huntidele.
4. Huntide ründed lambakarjadele võivad talve saabudes muutuda agressiivsemateks ja ohustada ka väljas peetavate lihaloomade järelkasvu. Veelgi hullem, rasketes talvetingimustes võivad hundid muutuda ohtlikuks ka inimestele, eriti lastele, sest viimased ründed karjadele on toimunud tiheda inimasustusega piirkondades.
5. Me ei ole rahul huntide poolt tekitatud kahjude kompenseerimise mehhanismiga, kuna see on liiga aeglane (raha jõuab loomapidajani ca pooleaastase viivitusega) ja looma väärtuse hindamine on ebaselge.
6. Samas palume asjakohase skeemi esitamist, kuidas peab toimima loomapidaja, kes on kandnud arvatavalt huntide läbi kahju. Millised on konkreetsed sammud, mida on tarvis ette võtta, taotlemaks kahjude kompenseerimist.
7. Keskkonnaametnike poolt soovitatud huntide tõrje vastane 2 m kõrguste aedade ehitamise mudel ei saa olla meie poolt aktsepteeritud, kuna see on liiga kallis ja me ei pea õigeks ka kompensatsioonimehhanismi olemasolu korral mõttetut raharaiskamist, samuti on sellised aiad Saare maakonda sobimatud visuaalselt, võivad olla ohtlikud inimestele ja nende rajamine nt rannakarjamaadele ei ole praktiliselt teostatav.
8. Teeme ettepaneku professionaalsete jäägrite kaasamiseks kahjustuskolletesse ning kohalikele jahimeestele hundilaskmise võimaluse tagamist.
9. Omalt poolt võtame kasutusele valvekaamerad, et selgitada huntide tegutsemise ajalist ja geograafilist skaalat, et oleks tagatud efektiivsus karjade kaitsel.

Aivar Kallas
Saaremaa Talupidajate Liidu juhatuse liige

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 36 korda, sh täna 1)