Saaremaal on huntidel vähemalt üks pesakond kutsikaid (17)

Kärla vallas sattus huntidega neljapäeva õhtul silmitsi jahimees Toivo Vaik, kes oli just metsast hirve passimast tulnud ning kelle sõnul oli ta auto eest üle tee läinud hunte kas neli või viis.

“Kaks suurt oli kindlasti, aga kutsikaid oli kaks või kolm, nii täpselt ei saanud aru, sest nende üle tee minek käis väga kiiresti,” ütles Toivo Vaik. Esmalt nägi ta teed ületamas üht suurt hunti, kellele järgnesid kutsikad. “Siis oli hetk vahet ja seejärel tuli veel üks suur. Jäi teeveerel seisma, uudistas mind hetke ja tegi siis võimsa hüppe, pannes teistele järele,” rääkis Vaik.

Pesakond tuli Vaigu sõnul Jõempa soo pealt ja liikus edasi Paiküla poole, mistõttu ta teatas kohe Paikülas lambaid kasvatavale Paavo Mändarile, et olgu ta valvas. Mändar ütles, et on Vaigule hoiatamise eest tänulik. “Hea, kui niimoodi hoolitakse ja hoiatatakse,” märkis ta.

Lambad olid Mändaril tol hetkel kodu lähedal olnud ning nüüd ajas ta nad ööseks lauta varjule. “Pole julgenud neid pärast murdmisi öösiti enam lahtiselt hoidagi. Nii on kuidagi kindlam ikkagi sel aastal, sest hunte paistab palju olevat,” sõnas Mändar.

Kogenud jahimehena on Vaik kindel, et tegemist oli just huntidega. “Täitsa ehtsad hundid!” kinnitas ta. Jahimees märkis, et hunt on ilus loom, aga kui nende arvukus liiga suureks läheb, tuleb seda piirata. Kui palju hunte Saaremaal olla võib, Toivo Vaik arvata ei osanud, sest juba üks pesakond võib suurt laastamistööd teha, kui kutsikad väikesed on.

“Hundid rändavad palju, ega nad nii rumalad ei ole, et ainult ühes kohas käiks. Murrab korra ühest kohast, teise korra teisest ja 50 km öö jooksul edasi liikuda ei ole hundi jaoks probleem,” rääkis Vaik. Ta möönis, et välistada ei saa, et hunte rohkemgi leidub, kuid ka see üks konkreetne pesakond on kindlasti võimeline nii paljude murdmistega hakkama saama, kui Saaremaal viimastel kuudel toimunud on.

Väljaõpetamise aeg

“August ja september on just see aeg, mil kutsikaid välja õpetatakse. Kui tal lastakse lambakarjas vabalt möllata, keegi teda ei sega, siis paarkümmend lammast korraga n-ö ära teha ei ole mingi probleem,” märkis Vaik.

Süüakse kõige rohkem ehk ühest või kahest loomast, ülejäänud murtakse õppimise eesmärgil. Lisaks on jahimees kohas, kus ta hunte nägi, täheldanud, et metsast on kadunud hirved ja metskitsed. “Seal on suured ristikupõllud ja igal aastal oleme sealt neid loomi saanud, aga sel aastal justnimelt neid loomi seal enam ei ole,” kinnitas Toivo Vaik.

Keskkonnaameti jahinduse peaspetsialist Jaan Ärmus ütles, et tõenäoselt on Saaremaal huntidel juurdekasvu, kuid kui palju, seda praegu veel öelda ei saa. “Ei ole võimalik ka kindlalt väita, et see juurdekasv on murdmiste taga, sest probleem on saarel ka hulkuvad koerad,” nentis Ärmus.

Lisaks Vaigu nähtud huntidele nägi eile hommikul üks keskkonnaameti spetsialist Ärmuse sõnul Saue-Putla soos kolme koera, kes väga sarnanesid huntidega, aga ühel oli rihm kaelas. Hulkuvaid koeri on näinud ka jahimehed ja kohalikud elanikud. “Paigas, kus 7. septembril oli Jõempa küla lähedal lambaid murtud, tuvastati mööda teed liikunud koera jälgi ning veidi eemal nähti ka üht kollast hundile väga sarnast koera. Samas Sauvere külas nähti veel kolme hulkuvat tumedat koera,” ütles keskkonnaameti pressiesindaja Aet Truu.

Head koeraomanikud!
Lammaste murdmine Saare maakonnas on ületanud igasugused talutavuse piirid. Ilmselgelt on hundikari tegutsemas, ent oma jahilkäikudel näevad jahimehed sageli ka hulkuvaid koeri. Ka nemad teevad “hunti”, selles ei kahtle meist keegi. Neljapäeva õhtul nägi üks jahimees taas koeri, kes metskitse taga ajasid. Kuna Saare maakonnas on välja antud hundiküttimise luba, siis on jahimehed valmis seda ka tegema. Õhtul hämaras on aga ulukit või lammast hiilival hundil/koeral raske vahet teha. Samas ei tea ükski koeraomanik, millega tema sõber öisel ajal tegeleb. Siit palve: palume kõigil oma koerad kinni panna, sest ükski jahimees ei taha ka juhuste halbade kokkusattumiste tõttu teie lemmikut tulistada!
Saaremaa jahimehed

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 50 korda, sh täna 1)