Üksikisiku tulumaks laekub stabiilselt

Kaheksa kuu andmed näitavad, et mullusega võrreldes on Saare maakonnas tänavu üksikisiku tulumaksu laekunud ligi 167 000 euro võrra enam.

Kaheksa kuu arvestuses laekus Kuressaare linnas üksikisiku tulumaksu tänavu 184 000 eurot ehk 3,8% vähem kui mullu samal ajal. Linnavalitsuse rahandusnõunik Mai Takkis lausus kommentaariks, et suurim tagasilöök tuli sel aastal juulis.

“Põhjus on selles, et möödunud aasta juulis saime ligi 4 miljonit krooni (u 255 000 eurot – toim) ühekordset lisatulu, kuid me ei saa loota, et igal aastal leidub meil mõni Kuressaare linna maksumaksja, kes annaks eelarvesse säärase suure ülelaekumise,” selgitas Takkis. “Kui võtta aga aluseks tavapärane laekumine, ei ole tänavu kukkumist mullusega võrreldes praktiliselt olemas.”

“Arvan, et septembris, mil laekub augusti tulumaks, tuleb meil mullusega võrreldes taas väike paariprotsendiline tõus. Mida teevad aga oktoober, november ja detsember, seda ei julge ma praegu küll ennustada,” ütles linnavalitsuse rahandusnõunik.

“Põhjenduseks toon alati selle, et olulist ja püsivat tööhõive kasvu ei ole Saaremaal olnud, samuti ei ole olnud märkimisväärset palgatõusu. Meie ettevõtjad on ikkagi ettevaatliku käitumisega, mis on iseenesest mõistetav, eriti kui võtta arvesse neid hirmuäratavaid ja pessimistlikke teateid, mis meile praegu Euroopast ja Ameerikast saabuvad.”

Samas avaldas Mai Takkis lootust, et kõigest hoolimata täitub linnaeelarve aasta lõpuks siiski paariprotsendilise ülejäägiga. Rääkides järgmise aasta eelarve koostamisest, märkis Takkis, et ses küsimuses on linnavalitsus jätkuvalt konservatiivsel seisukohal. Kui üldisest hinnatõusust tulenevad mahukasvud välja jätta, ei ole järgmise aasta eelarves olulist kulude kasvu ette näha.

Kas palgatõus tuleb?
Säärane mõte on välja käidud ja linnapea on sõnavõttudes seda ka toetanud. Tuleb tõdeda, et surve palkasid tõsta on olemas, ja seda nii linna allasutuste kui meie oma maja poole pealt. Palgatõusu lootuste realiseerumine selgub ikkagi siis, kui oleme eelarve numbrid enam-vähem kokku kirjutanud. Tahaks ikkagi ära oodata septembri ja oktoobri maksulaekumised, novembris on selge, mida teeb meiega talv…
Praegu ütlen nii palju: ei saa välistada, et palgatõus tuleb, samuti ei saa välistada, et palgad jäävad praegusele tasemele. Selle info taustal – kogu maailmast on taas saabuma hakanud pessimistlikud prognoosid – on lause, et palgatase säilib, isegi väga optimistlik.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 20 korda, sh täna 1)