Kas pangakelm Arvi Salongist saab vabanedes miljonär? (11)

Kas pangakelm Arvi Salongist saab vabanedes miljonär?

 

Kes poleks näinud ameerika filme, kus pangast raha varastanud kelm läheb kuriteo eest küll vangi, ent kui ta lõpuks vabadusse naaseb, ootab teda uhke põli koos hästi ära peidetud röövsaagiga. Sarnane lugu on juhtumas ka Eestis.

Kaks aastat tagasi novembris pandi saarlase Arvi Salongi juhtimisel Raplas toime kelmus, kui SEB pangalt peteti välja 3,3 miljonit krooni. Saadud noosi peitsid kurjategijad ära ning uurijatel ei õnnestunudki tuvastada, kuhu need miljonid jäid. Pangale on kahju kindlustuse poolt hüvitatud ja kuigi kindlustus võib mehe omakorda kohtusse kaevata, on võimalus Salongilt see summa kätte saada siiski kaduvväike.

Teadmata on seegi, kas kelmibandest viimasena vangi saadetud Arvi Salong on kroonid juba teiste rahatähtede vastu vahetanud või kavatseb ta seda teha pärast vanglast vabanemist. Viimasel juhul on asi keerulisem, sest Eesti kroon ametlikult enam käibel ei ole. Kuid kroone eurodeks vahetada saab ikkagi n-ö igavesti.

Kõige hiljem vabaneb Salong vangist aprillis 2013. Lihtne arvutus näitab, et 3,3 miljoni krooni eest kaks aastat vanglas istumist teeb ”kuuteenistuseks” üle saja tuhande krooni.

Kohtuotsuse järgi tuleb Salongil koos kaaslastega SEB pangale hüvitada vaid 9506 eurot ja 38 senti, sest ülejäänud summa hüvitas kindlustus. Pangale kuritööga tekitatud kahju oli kokku 3 312 000 krooni ehk 211 675,38 eurot.

”SEB on selliste intsidentide vastu kindlustatud,” kinnitas Saarte Häälele SEB panga kommunikatsioonijuht Silver Vohu, lisades, et kui pank on täitnud kõik turvanõuded, siis katab panga kahjud kindlustus. ”Kindlustusselts võtab koos kahjude hüvitamisega üle ka nõude ehk siis hakkab kurjategijatelt ise kohtu kaudu raha välja nõudma,” ütles Vohu.

”Selliseid juhtumeid on piisavalt, kus kellelegi hüvitatud rahakaotus küsitakse tagasi kas süüdimõistetult või näiteks liiklusõnnetuse põhjustajalt,” rääkis Saarte Häälele Pärnu maakohtu pressiesindaja ja kohtuniku abi Elo Kirsipuu.

Alati ei pea tegemist olema kriminaalasjaga, näiteks toimitakse nii ka juhul, kui liiklusõnnetuses ei ole inimesed füüsiliselt kannatada saanud, kuid kannatada saanud sõiduk oli kindlustatud.

Kirsipuu sõnul võib regressinõude mõnel juhul esitada ka Eesti vabariik. Avalike kohtulahendite registrist leiab tõepoolest lahendeid, kus rahasummad välja mõistetud, kuid eraisik maksab neid enamasti vaid väikeste osadena ja igas kuus, sõltuvalt oma sissetulekust. Seega kui sissetulek on väike või puudub sootuks, ei olegi võimalik inimeselt raha kahju hüvitamiseks kätte saada.

Kuriteo kronoloogia
Lääne ringkonnaprokuratuuri süüdistuse järgi hakkasid Arvi Salong, Illar Ring ja Andrus Erik kuritegu ette valmistama juba 2009. aasta suvel. Kui kõik vajalik oli valmis, sõitis Illar Ring sularahakeskuse inkassaatori vormiriietuses 2009. aasta 2. novembri hommikul Ford Courieri kaubikuga, mille Salong oli kaks päeva varem Elvast ostnud, Raplas Tallinna maanteel asuva SEB pangakontori juurde ja sisenes kontorisse.

Sularahakeskuses varem töötanud ning oma tööülesannete tõttu samas kontoris ka raha järel käinud Ring sai tellerilt raha ja lahkus viivitamatult koos teda kontori lähedal ATV-ga oodanud Salongiga.

Politsei jõudis kahtlustatavate jälile nädalapäevad hiljem ning 2009. aasta 13. novembril Ring ja Erik vahistati. Salong oli Eestist põgenenud ja mõisteti vangi pärast tänavu juunis Soomes tabamist. Järgmisel aastal võib mees taotleda ennetähtaegset vanglast vabanemist.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 717 korda, sh täna 1)