Roolipiiga Pihl pidas pidu

Roolipiiga Pihl pidas pidu

ROOLIPIIGAD PEOLAUAS: Naistraktoristide ja -autojuhtide ühenduse juht Juuli Pihl tundis eile heameelt, et niipalju piigasid oli Tiirimetsa tee ette võtnud.
Foto: Aare Laine

Igati nooruslik Juuli Pihl tähistas eile endises Tiirimetsa koolimajas kunagiste naistraktoristide ja -autojuhtide 15-aastaseks saanud ühenduse Roolipiigad eestseisjana ühtlasi oma 70. sünnipäeva.

Lilli, kingitusi ja õnnesoove olid üle andma tulnud naised üle maakonna. Õnnitlejate hulgas oli ka riigikogu liige Kalle Laanet abikaasaga. Kaie Rõõm-Laanet luges juubilarile päevakohase luuletuse. Salme vallavanem Kalmer Poopuu pidas sünnipäevakõne, nimetades ka Tiirimetsa Küünla seltsi juhina tuntust kogunud Juuli Pihla üheks kangeks saare naiseks, kes iga tööga hakkama saab ja oskab pidudelegi sima sisse lüüa. Akordionist ja laulumees Mihkel Mereäär tervitas juubilari pillilugude ja lauludega.

Juubilar ise võttis oma tööd ja askeldamised ning Roolipiigade tegemised kokku rikkalikus peolauas. “Juuli, kas sa nutsid ka, kui traktoristiks hakkasid ja kohe kõikide asjadega toime ei tulnud?” küsis üks pidulistest. “Ikka sai nutetud,” kõlas lühike vastus, millele järgnes: “Hakkame nüüd Roolipiigade peoga pihta!”

Roolipiigade sünnilugu meenutas juubilar ka. “Meid kogunes nii palju siia, et ma seda kohe ei uskunudki. Hommikul küpsetasime siin saia ja pärast seda läksin koju riideid vahetama. Teel tuli üks auto vastu. Minu juures see peatus ja noored mehed küsisid, kus Tiirimetsa koolimaja asub. Need olid Maalehest, kes tulid siia intervjuusid ja piltisid tegema. Ma siis küsisin, kes teid siia kutsus. Ja nad tegidki meist piltisid ning panid Maalehte ka,” meenutas Juuli Pihl.

Esimesel viiel aastal korraldati aastas vaid üks kokkusaamine. Seejärel seati eesmärgiks kokku saada kaks korda aastas. Traktorirooli hoidis juubilar viimati 7–8 aastat tagasi. “Vedasin kartulimaale muda,” rääkis sünnipäevalaps.

Esimest korda istus Juuli Pihl traktorirooli 1970. aasta talvel kutsekoolis. “Õpetaja tuli klassi ette ja küsis, kes tahab sõitma minna. Mitte keegi ei tahtnud. Ütlesin siis, et olgu, mina lähen,” mäletas oma kodumajandis põhiliselt kahe traktoriga tööd teinud Pihl.

RS-09 ja T-40 olid need traktorid, millega roolipiiga oma kodumajandis põllutöid tegi ja mineraalväetisi laadis. Tööd on Juuli Pihl Sõrve mail rüganud küll ja küll. Tollased ülemused pole aga kanget saarepiigat aukirjade, medalite või ordenite vääriliseks pidanud. “Kui sain 50-aastaseks, olin juba 37 aastat Sõrve sovhoosis tööl olnud.

Tollane direktor tuli siis sünnipäevale ja kinkis mulle märkmiku, kus oli “Sõrve sovhoos” kuldtähtedega peale kirjutatud. Majandijuht ütles, et oled 25 aastat sovhoosis tööl olnud, sellepärast kingime selle märkmiku. Küsisin, kuhu 12 aastat jäid. Direktor ütles, et tema ei tea,” meenutas Juuli Pihl.

Tänavust aastat peab juubilar kordaläinuks. Roolipiigad käisid Hiiumaal ja üleriigilisel kokkutulekul mandrimaal. Eile jagus juttu peolauas kauemaks.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 86 korda, sh täna 1)