Muuilmamuusik Jason Carter tõi muu ilma saarlastele koju kätte (1)

Muuilmamuusik Jason Carter tõi muu ilma saarlastele koju kätte

ERISKUMMALINE PILL: Harf-kitarri, millel Jason Carter oma meloodiad loob, saab kõigest mõne näpuliigutusega pärast esinemist sõna otseses mõttes kokku pakkida.
Foto: Kertu Kalmus

Laupäeva õhtupoolik GO spaa lounge’is oli parunmünchhausenlikest lugudest tulvil. Seda nii sõnalises kui ka muusikalises mõttes. Jutud, mida Suurbritanniast pärit Jason Carter iga muusikapala ette rääkis, olid nii kõnekad, et kerisid räägitu meloodia valla pääsedes kuulaja silme ette filmilindina lahti, sulatades kõik üheks lummavaks tervikuks.

Ikka ja jälle üllatas artisti helikeeles midagi uut, mis unistama jäänud kuulajad üles raputas ja kitarri sõrmitsemist, toksimist ja silitamist vaatama sundis. Just vaatama, sest kuigi publiku ees oli vaid üks mees lillelises särgis ning tema kahekaelaline kitarr, oli see täiesti piisav. Muusik pole oma sõnul kunagi varem Saaremaal viibinud, kuid kuulnud on ta sest saarest küll ja küll. “Olen Eestis olnud mitmeid kordi, mitmel pool mere ääres ja mujal, aga Saaremaal pole tõesti seni käinud,” sõnas muidu pea terve ilmamaa läbi rännanud Jason Carter.

Miks mitte Saaremaastki lugu

Andeka kitarrivirtuoosi sõnul oli tema esimeseks kokkupuuteks Eestiga Arvo Pärt, kelle teosele “Spiegel Im Spiegel” tegi ta mõningad aastad tagasi seade viiulile ja kitarrile. Lisaks elas Carter seitse aastat Soomes ning andis kummalisel kombel sel ajal rohkem kontserte just Eestis, mitte Soomes. Seda seetõttu, et eestlased on tema sõnul tunduvalt avatumad ja uudishimulikumad kui soomlased. Ning ta on alati arvanud, et muusika kaudu on hea inimestega kontakti saavutada. “Nüüd seovad mind Eestiga sõbrad ja see on umbes nagu teine kodu minu jaoks,” nentis Carter.

Laupäeva õhtu hakul, tunnike enne kontserti GO spaas tunnistas Jason Carter, et kuigi ta tol hetkel oli Saaremaal jõudnud viibida vaid napid tunnid, meeldib talle siin väga. “Ma olen nii lõõgastunud, maastik on siin kaunis ja meri! Ma olen täielik mere inimene ja lähen kindlasti merre ujuma,” kinnitas Carter.

Muuilmamuusik Carter saab ainest oma loominguks paikadest, kuhu rännutee ta viib. Näiteks on Carteri viimasel plaadil lugu nimega “Pühajärve”. Kas võib ehk juhtuda, et peagi saab kuulda ka teost, mis on inspireeritud Saaremaast ja siinsest “lõõgastavast õhustikust”? “Jaa, mul on kaks-kolm päeva aega selle üle mõelda, mil siin viibin. Ei või teada, kõik on võimalik,” naeris muusik.

Keeruline lihtne pill

Oma seekordsel Eestimaa tuuril on Jason Carter tutvustamas järjekorras 16. plaati, millel kuulamist jagub üheksa uue loo jagu. “Iga album on omamoodi erinev, sest ma üritan pidevalt leida uusi viise, kuidas kitarri mängida, ja ma usun, et iga korraga mu stiil kinnistub aina enam ning mõtted saavad selgemaks,” rääkis Carter. Just viimasel plaadil nimega “Falling” on muusiku hinnangul lugude mõtted ja meloodiad kõige selgemini välja joonistunud.

Harf-kitarr, mida Carter mängib, tundub esiti kangesti keeruline imevigur, kuna sel on eraldi nii kitarri-, kandle- kui ka bassikeeled. Justkui kolm pilli oleks ühte punti kokku pandud. Keerulisem see teistest kitarridest Carteri sõnul aga pole. “Mu parem käsi on tugev ning vasak seevastu nõrgem, mängimiseks on mul 18 keelt ja seda kõike parema käega – nii et minu jaoks on see loogiline pill. Kõik on loogikas kinni,” selgitas artist.

Laupäevane kontsert oli kuulajatele tasuta ning selle eest tuleb ilmarändurist artisti Saaremaale toonud Hannes Pikkati sõnul suur tänu öelda GO spaale, kes kulutused enda kanda võttis. “Selleks, et tuua kaugelt muusikuid Eesti saartele, on vaja näha vaeva. Ning selle kõrval on väga väike vaev tulla kodust välja kontserdile muusikat nautima,” julgustas Pikkat inimesi edaspidigi Muuilmamuusika sarja raames esinevate muusikute kontserte nautima tulema. Sest mida rohkem käiakse, seda rohkem tuleb lisa. Lisaks GO spaas toimunud kontserdile rõõmustas Jason Carter kuulajaid esmaspäeval ka Astes.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 36 korda, sh täna 1)