Sünteri Sassi pereansambel puges kuulajatele hinge

Sünteri Sassi pereansambel puges kuulajatele hinge

TÄNU KOGU SÜDAMEST: Aino Rand tänab Sassi imehea kontserdielamuse eest.
Foto: Ivika Laanet

Reede õhtupoolikul täitus Orissaare vallas Kavandi külas asuva puhkemaja Uueelu villa õu aegamisi külalistega. Saabujaid tervitas villa perenaine Riina Aljas. Kaevu servale oli sätitud kena õunakorvike, korras õuele aga publiku tarbeks pingid ja toolid.

Kokku oli tuldud osa saama armastatud muusiku, naaberkülast Hindult pärit, kuid nüüd Viljandis elava Aleksander Sünteri pereansambli plaadi “Alguse Valguses” esitluskontserdist. “See oli nagu muinasjutt,” õhkas üks kuulaja pärast tunnist imeilusat ja südamlikku kontserti.

Tõepoolest, kuuldu vastas täpselt sellele, mida reklaamis lubatud. See oli kontsert just neile, kes on iseennast otsimas. Lugude vahele pajatas Sass, kuidas tema avastas end iseenda otsingutes. Ja ka sellest, kuidas päevast, mil ta sai teada oma haiguse diagnoosi, kujunes pöördeline hetk, millest alates ta naudib elu. Sass lausus, et kui tegevus, mida sa teed, on see, mida sa tahad teha, siis sa ei märkagi, kuidas aeg kaob. Ja kui tahad midagi teha, siis tee seda kohe, sest kui sa mõtled, et sul kunagi juhtub rohkem aega olema, kas siis oma laste või pensionipõlve jaoks, siis seda aega ei pruugigi tulla.

Lihtsad, elulähedased ja loomulikud nagu Sass ise on ka tema loodud laulud, pannes oma imelise väega kuulaja kaasa mõtlema ja iseendasse vaatama. Kontserdil esitati ka pärleid nii klassikalisest muusikast kui ka pärimusmuusikast. Sassi muusikaõpetajast abikaasa Tiina süntesaatoril saatmas, lapsed esitamas julgelt ja kelmikalt oma lemmiklaule.

Sünterid alustasid pereansamblina tegevust möödunud aasta augustis. Muusikaga on nad kõik tegelenud maast madalast ja pidevalt. Lapsed lasteaias, abikaasa koolis, Sass kontsertidel. Siis tuli aga plaan teha ühine kontsert. Sealt kujunesid ka lood, milles kõik kaasa tegid. Ka oli isa Sass hakanud ise laule kirjutama ning pere on ju kõige lähedasem keskkond, kellega oma tundeid ja mõtteid jagada. Sealt jõuti juba loogiliselt muusika salvestamise soovi ja vajaduseni.

“Alustasin sellega algselt stuudios. Aga seal ei hakanud need lood kuidagi elama. Muusika vajab energia liikumiseks kontakti inimestega, eluga. Liiga steriilses keskkonnas elu ei teki,” rääkis Sass, lisades, et nii otsustasid nad salvestada hoopis ühe rea kontserte, et sealt siis parimad palad välja valida ja plaadile panna. “Samuti tundsin ühel hetkel, kui väga ma ise neid kontserte vajan. Seda hingest hinge energiavahetust. See on tõeliselt tervendav kogemus. Aitäh kõigile meie kontsertide külastajatele selle eest,” sõnas Aleksander Sünter.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 51 korda, sh täna 1)