Raamatukogul on üle tuhande võlglase (4)

Raamatukogul on üle tuhande võlglase

KORRALIK LUGEJA: Eile raamatukokku raamatu tagasi toonud Merlin Sepp (paremal) tegi seda õigel ajal. Vanemraamatukoguhoidjal Katrin Valmal jääb selle peale üle vaid naeratada.
Foto: Egon Ligi

Käesoleval nädal on Saare maakonna keskraamatukogus taas viivisevaba nädal, mille käigus loodetakse tagasi saada hulk raamatuid, mis lohakatel lugejatel tagasi toomata. Kokku on raamatukogu fondidest n-ö viivise peal 1662 raamatut.

Saaremaa keskraamatukogust rändama läinud raamatute ajarekordit hoiab kogunisti 13 raamatut. Nimelt laenutas neli inimest 2004. aasta 26. oktoobril raamatuid, mida nad pole tagasi toonud tänaseni. Sellest kuupäevast on neil tänaseks täis tiksunud täpselt 2500 päeva. Juhul kui nad peaksid sel nädalal kuni laupäevani raamatukokku sattuma, antakse neile patustajatele vähemalt seekord veel andeks.

Viivisevaba nädal pole pääsemine

Maakonna keskraamatukogu direktor Anu Vahter ütleb, et kindlasti ei tohi aeg-ajalt korraldatavast viivisevabast nädalast inimestele siiski muljet jääda, et see ongi sobiv raamatute tagasi viimise aeg, mille peale lootma jääda. Eile pärastlõunase seisuga oli inimesi, kes pole laenutatud teoseid õigel ajal tagasi toonud, koguni 1017.

Võlgu olevate raamatute protsent moodustab küll raamatukogu raamatutest ligikaudu 1,5 protsenti, kuid asi seegi. Direktori sõnul on absoluutselt välistatud, et raamatukogu kõik oma teosed kunagi kätte saab. “Alati läheb kellelgi midagi kaotsi,” märgib Vahter.

Samas tunnistab ta, et inimesed toovad raamatuid ära ka siis, kui peavad viivist maksma. Viiviseraha on raamatukogule omakorda üsna oluline, kuna moodustab ligikaudu neljandiku summast, mis raamatukogule on linna poolt ette nähtud uute raamatute soetamiseks. Kogusummast, mis erinevatest allikatest raamatute tarbeks olemas on, moodustab see summa Vahteri sõnul 9 protsenti.

Eelmainitud 13 raamatu tagasi toomisel peaks tavanädalal ühe raamatu eest välja käima viivist 29,09 eurot. Korrutades selle 13-ga, saaks ainuüksi ajarekordit enda käes hoidvate raamatute eest viivist 378 eurot, mille eest annaks soetada nii mõnegi uue teose.

Hitid tulevad tagasi

Ekslikult võib arvata, et inimestel on kätte jäänud peamiselt hittraamatud, mida ikka ja jälle lugeda tahetakse. Anu Vahter arvab enne statistikaga tutvumist, et pigem on kaduma jäänud raamatute maale rännanud mõned teatmeteosed. “Sellised, mille kohta keegi leiab, et tal on neid pidevalt vaja,” pakub direktor. Raamatukogu teenindusosakonna juhataja Ivi Veskimäe lisab, et just sõnastikud, horoskoobiraamatud, õpikud ja nn kohustuslik kirjandus kipuvad pikalt kätte jääma.

13 raamatut, mis pea seitse aastat tagasi laenutati, mahuvadki just nende kriteeriumide alla. Selles nimekirjas on näiteks Windows 98 operatsioonisüsteemi tutvustav trükis, aga kaotsi on jäänud ka “Horoskoobid tüdrukutele”, “Väike prints”, “Esimene armastus”, “Kevade”, “Kuritöö ja karistus”, “Pipi Pikksukk”, “Romeo ja Julia”.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 70 korda, sh täna 1)