Ruhnus vajatakse hakkajaid mardikatõrjujaid

Läinud nädalal kohtusid seene- ja mardikakahjustustega tegeleva projekti FaBB-i (Fungi and Beetles in Buildings on Islands of Baltic Sea) eestvedajatel muinsuskaitse ja kultuuriministeeriumi esindajatega. Kokkusaamisel räägiti Ruhnu kirikutest, saare ülejäänud hoonetest ja seal levivatest mardikakahjustustest.

FaBB-i projektijuhi Kalle Pildi sõnul sai väljatöötatud tegevuskava põhimõttelise heakskiidu ning nüüd oleks tarvis luua koos Ruhnu kohalike ettevõtlike inimestega spetsiaalne ettevõte, mille põhitegevus oleks hoonete termotöötlus puidumardika tekitatud kahjustuste vastu. Selleks tehakse projektijuhi sõnul taotlus EAS-i alustava ettevõtte stardiabi taotlemiseks. Loodav ettevõte alustab Pildi sõnul projektmeeskonna juhendamisel saare ülejäänud hoonete (mitte kirikute) mardikakahjustuse vastast töötlust.

Pilt märkis, et Ruhnus pole eesmärgiks üksnes kirikute töötlemine, vaid mardikate populatsiooni üleüldine vähendamine lühikese perioodi jooksul. “Selle eesmärgi täitmiseks väikesaartel on minu arvates parim lahendus luua ettevõtted, kes siis ise hakkavad selle probleemi lahendamisega tegelema,” märkis ta. “Olles ise ettevõtja, tegin ka esmased arvestused töötluse maksumuse osas – kui osta seadmed EAS-i finantsabiga, kujuneb hoone 100 m2 töötluse maksumuseks ca 2000–3000 eurot.”

Mõtte elluviimiseks on Kalle Pildi sõnul vaja leida 2–3 asjalikku ja õppimisvõimelist Ruhnu elanikku, kes oleks valmis asutama ettevõtte ning hiljem tegelema tõrje kokkuleppimise ja tegemisega. Pilt ise on valmis nõustama, kuidas ettevõtet asutada, vajalike seadmete loetelu koostada, taotlusi kirjutada ja tõrjet teha. Kui mardikatõrjet hakkaks tegema mõni ettevõte mandrilt või välismaalt, kasvaksid maksumused projektijuhi sõnul kuni viis korda. “Ma usun, et Ruhnu inimesed saavad hakkama,” tähendas Pilt.

Ta lisas, et mardikate väljalennu ajast kuni sügiseni püütakse kogu saarel mardikaid feromoon-liimpüünistega, mis paigaldatakse väljapoole hooneid spetsiaalsetele alustele. Monitooringut metsades ja hoonete läheduses jätkatakse aga kuni projekti lõpuni. Ruhnlaste blogis Ruhnu elanike poole pöördunud Kalle Pilt ootab viimaste ettepanekuid ja pakkumisi nimetatud teemal aadressil kalle.pilt@fabbiproject.eu .

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 16 korda, sh täna 1)