Läti odav köögivili vähendab kohaliku põllumehe kasumit (10)

Saaremaa suurima kartuli- ja köögiviljakasvataja Guido Lindmäe sõnul on tal vaatamata tänavuse aasta korralikule saagile meel mõru, kuna Läti päritolu põllusaadusi pakutakse hulgimüügifirmadele arusaamatult odava hinnaga.

“Läti poisid tungivad vägisi Eestisse,” nentis Guido Lindmäe, kelle sõnul tulevad Läti porgand ja muud köögiviljad Eesti turule niivõrd madala hinnaga, millele siinsed põllumehed vastu ei saa.

Porgandikilo eest küsisid lätlased hulgimüügifirmadelt mõni aeg tagasi vaid 12 eurosenti, Lindmäe porgandihind oli samal ajal 25 senti. “Kui poolakad tahavad ikka natuke kasu ka teenida, siis lätlastest jääb selline mulje, et nemad vist müüvad kahjudega,” lisas ta.

Kuna siinsed tootjad küsivad oma kauba eest kõrgemat hinda kui lätlased, pole hulgimüügifirmad kohalikust toodangust huvitatud ja kauplevad Lätist sisse ostetud köögiviljadega. “Meie läbimüük väheneb,” tõdes Lindmäe.
Eesti suuremate ja tuntumate köögiviljakasvatajate hulka kuuluv Kadarbiku talu Harjumaal Saue vallas kasvatab köögivilja 180 hektaril ja toodab aastas 3 miljonit kilogrammi köögivilja. Taluperemees Ants Pak ütles Saarte Häälele, et lätlased on Eesti turul juba mitmendat aastat ja müüvad siin eestlastest odavamalt, viies hinnad alla.

Ants Paki andmetel pärineb Lätist Eestisse toodav köögivili Riia ringtee ääres asuvatelt suurtelt köögiviljapõldudelt. Lätlaste toodang on kvaliteetne ja tarbijaile meelepärast. Samas on Läti köögiviljakasvatajatel eesmärk kaubast kähku lahti saada, kuid eestlastega võrdse hinnataseme juures poleks neil Eestis suuremat lööki, arvas Pak. “Mida rohkem siia kaupa tuleb, seda enam hind alla läheb,” sõnas Harjumaa põllumees. Eriti aktiivsed on lätlased tema sõnul Eestis sügisesel ajal, talvel on nad põhiliselt esindatud vaid sibulaga.

Harjumaa taluperemees rääkis, et lisaks lätlastele ja Eestis juba 20 aastat tegutsenud poolakatele on viimasel ajal Eestisse Maxima kaubandusketi kaudu sisenenud ka Leedu köögivili. “Kui Rimi või Maxima vennad näevad, et me tahame saada talvel kapsa eest kõrgemat hinda kui on Lätis või Leedus, siis toovad nad kohe sealt,” nentis Ants Pak.

Seega peavad Eesti köögiviljakasvatajad oma hindasid väliskonkurentide tõttu pidevalt üle vaatama. “Me ei saa panna jaanuaris oma tootmisplaani aastaks paika, kõik sõltub sellest, milline on pakkumine väljastpoolt ja milliseks kujuneb saak,” ütles Pak, kelle andmetel olevat Poola porgandisaak sel aastal suuresti vee alla jäänud.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 58 korda, sh täna 1)