Koolialguseni jäänud nädala jooksul tuleb üle korrata ka liiklusreeglid

Politsei soovitab koolialguseni jäänud nädala jooksul lastega üle korrata liiklusreeglid ning noorematesse klassidesse minejatega peamised teekonnad ka mõne korra läbi käia.

PPA korrakaitsepolitsei osakonna komissar Riho Tänak ütles, et turvaline koolitee eeldab lapsevanematelt tugevat kodutööd ja selgitust ning head koostööd liikluses.

“Jalgsi liikumist kahjuks autoaknast õpetada ei saa, mistõttu soovitame vanematel iseseisvalt kooli minejatega esimestel päevadel kooliteekonna reaalselt läbi käia ja kõikvõimalikud ohukohad läbi arutada. Autojuhid peavad aga arvestama, et lapsi on raskem liikluses märgata ja nad võivad käituda ettearvamatult. Nii tuleks sõidukiirus hoida selline, et vajadusel saab sõiduki ohutult peatada,” rääkis Tänak.

Kõigile täiskasvanud jalakäijatele paneb komissar aga südamele, et nad näitaksid liikluses head eeskuju, kuna lapsed on varmad suuremate käitumist järgima.

Augusti lõpust alates pöörab politsei suuremat tähelepanu sõidukiirusele asulasisestel teedel. Hetkel on käimas kogu Euroopas üheaegselt toimuv kiirusekontrolli nädal. “Ohutu sõidukiirus määrab ära nii selle, kas juhil on võimalik kokkupõrget vältida, kui ka võimalikud tagajärjed kokkupõrke korral.

Kohas, kus lubatud linnakiirusel liikunud auto ootamatult teele astunud jalakäija ees pidama saab, sõidab 60 km/h liikunud auto inimesele otsa kiirusega 41 km/h,” selgitas Tänak kiiruseületamise ohtlikkust.

Koolialguse nädalal on politsei kogu Eestis väljas tugevdatud jõududega ja hoiab silma peal suurematel ristmikel ning kooli- ja lasteasutuste lähedastel ülekäiguradadel. Ohutu koolialguse aktsioonidesse kaasatakse ka igapäevaselt kabinetis töötavaid ametnikke.

Selle aasta esimese seitsme kuuga on liikluses vigastada saanud 78 kuni 15-aastast jalakäijat ning valdav osa neist õnnetustest juhtus asulasisestel teedel. Enam kui pooltel juhtudel on lapsed liikluses vigastada saanud jalakäijatena, veidi enam kui veerandil juhtudest jalgratturina.

Seetõttu tuleb lastele meelde tuletada ohutu liiklemise võtted, selgitada uues liiklusseaduses kehtestatud nõu-
deid jalgratta- ja mopeedijuhtidele ning nende sõiduvahenditega liiklemise reegleid.

Koolialguse liikluse meelespea:

* Teed tohib ületada selleks ette nähtud kohas – ülekäigurajal. Enne rajale astumist peatu ja vaata esmalt vasakule, siis paremale ning tee keskel kindlasti uuesti paremale. Ära astu autoteele enne, kui lähenev auto on seisma jäänud.

* Jalakäija peab arvestama, et autol kulub seisma jäämiseks tunduvalt kauem aega kui inimesel.

* Autoaknast tundub liiklus hoopis teistsugune kui jalgsi liikudes. Seega tuleb kõik tähtsamad teekonnad täiskasvanu saatel läbi käia ning võimalike ohtude vältimine selgeks saada.

* Täiskasvanute hooletu käitumine liikluses annab lastele väga halba eeskuju.

* Liikluses pole kohta kiirustamisele ega ülemeelikusele.

* Jalgratas, mopeed või muu liiklusvahend olgu tehniliselt korras ning sõiduki juhtimisvõtted ja ohutu liiklemise reeglid selged.

Tuuli Annama, politsei pressiesindaja

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 54 korda, sh täna 1)