Kombijaama ehitus hakkab pihta (4)

AS Kuressaare Soojus sai ettevõtte nõukogult nõusoleku ehitada elektri- ja soojusenergia koostootmisjaam, mis on tõenäoliselt suurim iseseisvusaja jooksul tehtud ühekordne investeering Kuressaares.

Kuressaare Soojuse juhatuse liige Jaan Mehik ütles Saarte Häälele, et juba järgmisel nädalal esitab ettevõte tellimused kombijaama katla ja turbiingeneraatori soetamiseks ning hoone ehitamiseks. Jaama hoone ehitab AS Tesman, katla tarnib Austria firma Polytechnik ja turbiingeneraatori Itaalia firma Turboden.

Jaama maksumus on 12 miljonit eurot, millest 3,2 miljonit eraldas keskkonnainvesteeringute keskus ja ülejäänu kaetakse laenurahaga. Kõige rohkem läheb maksma katel (6,5 milj eurot), turbiingeneraator maksab 2,3 miljonit ja hoone ehitus 1,3 miljonit eurot. Ülejäänud osa eelarvest moodustavad jaama elektriosa, teed ja platsid ning ühendused võrkudega.

Kalevi tänavale olemasoleva katlamaja kõrvale rajatav kombijaam tuleb 20 meetrit kõrge, hoones on umbes 2000 m2 ehitusalust pinda. Uue katla võimsus on ligi 12 megavatti ja seda köetakse hakkpuiduga. Turbiingeneraatori soojuslik võimsus on 9,6 ja elektriline võimsus 2,4 megavatti.

Kombijaama ehitus algab lähiajal ning toodangut hakkab uus jaam andma järgmise aasta lõpus. Seni Kuressaare võrgupiirkonda soojusenergiaga varustav katlamaja jääb kasutusele vaid talvisel ajal, mil kombijaam üksi ei suuda Kuressaare tarbijate vajadust katta.

Kui praegu kulub Kuressaare Soojusel linna tarbijate varustamiseks aastas 80 000 m3 hakkpuitu, siis kombijaam hakkab aastas tarbima 120 000 m3 hakkpuitu. Kogu puit varutakse Saaremaalt.

Kuressaare kombijaama rajamisest hakati rääkima kümme aastat tagasi ja nüüd lõpuks on kõik tingimused osutunud investeerimisotsuse tegemiseks sobivaiks. Kokku on suudetud panna kava, kus investeeringu kulud ja tulud on tasakaalus ja finantseerimine tagatud.

Kombijaama rajamine on väidetavalt suurim investeering, mida Kuressaare linna ettevõte on teinud üksikusse objekti. Kui kombijaam tööle rakendub, hakkavad Kuressaare Soojuse toodangut kasutama mitte ainult Kuressaare linna soojatarbijad, vaid elektri vabaturu tingimustes elektritarbijad üle kogu Eesti.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 75 korda, sh täna 1)