Saarlased rakendasid vähipüügi kontrollimisel naabrivalvet (3)

Saarlased rakendasid vähipüügi kontrollimisel naabrivalvet

PIDUSÖÖK: Need vähid on püütud Saaremaalt ametliku loa alusel oma perele söömiseks. Foto: Erakogu

Keskkonnainspektsioon kinnitab, et vähipüüdjate kontrollimise on lisaks inspektoritele oma südameasjaks võtnud ka teadlikumad püüdjad ise.

Keskkonnainspektsiooni avalike suhete nõunik Leili Tuul rääkis Saarte Häälele, et tänavu jätkub lubadega püüdjaid, kes lisaks ametlikele kontrollidele veekogul toimuval samuti silma peal hoiavad, praktiliselt kõigi veekogude äärde.
Mitu lubadega püüdjat on tema sõnul inspektoritele öelnud, et teised samasugused seaduslikud püüdjad on nende tegevuse vastu huvi tundnud.
“Toimib n-ö naabrivalve, kontrollitakse ka teisi püüdjaid,” sõnas Tuul. “Taolist ühiskondlikku valvet kogesid ka inspektorid ise, kui öösel kella ühe paiku tuli Oju jõe ääres elav noormees neid kontrollima, ja seda kaks õhtut järjest,”
Samamoodi tunti järelevalvet tegevate inspektorite vastu huvi ka Lõve, Kärla ja Leisi jõe ääres. “See näitab, et inimeste teadlikkus ja hoolivus on tõusnud,” leidis Tuul.

Keskkonnainspektsiooni nõunik Himot Maran ütles püügihooaja algul, et kõrgendatud tähelepanu vähipüügile kui inspektsioonipoolse kalakaitse ühele prioriteedile peaks olema igati mõistetav.
Kuna Saaremaa jõevähi populatsioon on Eesti lõikes keskmisest teatavasti paremas seisus, kutsub see Marani sõnul esile ka suurema püügisurve, mida inspektsioon peab oma töö planeerimisel arvestama.
Leili Tuule sõnul on selle püügihooaja jooksul inspektsiooni valvetelefonile vähipüügi kohta laekunud ainult paar teadet. Nende kontrollimisel selgus, et püüdjatel olid load olemas ja püük oli igati seaduslik.

Saaremaal on sel hooajal vähipüüki kontrollitud ühtekokku 30 jõel. Veekogudest on küll eemaldatud mõned ebaseaduslikult püügile pandud vähimõrrad ja natad, aga suuri rikkumisi keskkonnainspektsiooni andmeil peagi lõppeval hooajal tuvastatud ei ole.
“Üldiselt võib öelda, et olukord on kontrolli all, seda ka tänu asjaolule, et tänavu anti Saaremaal vähipüügilube varasemaga võrreldes ligi kaks korda rohkem,” ütles Leili Tuul.

Tema sõnul teeb inspektsioon ise veekogudel plaanipärast kontrolli, läbi on viidud ka kaks suuremat kontrollkäiku. Lisaks tehakse koostööd politseiga ja kontroll jätkub kindlasti ka pärast vähipüügihooaja lõppu.
Vähipüügi hooaeg kestab 31. augustini ning Saaremaal oli tänavu lubatud püügivahendite piirarv 1000 eelmise aasta 500 asemel. Vähikatku leviku vältimiseks on Saaremaal sel aastal vähipüük keelatud Laugi peakraavis, Põduste jões, Riksu ojas ja Riksu lahes. Ka on keelatud püüda jõevähke, kes on otsaorgi tipust laka lõpuni lühemad kui 11 cm.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 124 korda, sh täna 1)