Saaremaa muuseum hakkab Korsi talu korda tegema (2)

Saaremaa muuseum hakkab Korsi talu korda tegema

KORSI TALU: Sellisena joonistasid Korsi talu üles Eesti kunstiakadeemia tudengid kolmkümmend aastat tagasi. Repro

Eeloleval nädalal alustab Saaremaa muuseum ettevalmistustöid Ruhnus asuva Korsi talukompleksi kordategemiseks. Talu pikkhoonele rookatuse panemiseks on muuseumil kavas küsida toetust Gustav VI Adolfi Rootsi kultuuri fondist.

Saaremaa muuseumi direktor Endel Püüa ütles, et kuna Saaremaa muuseum sel aastal Euroopa Liidu piirkondliku konkurentsivõime tugevdamise programmist Korsi talukompleksi kordategemiseks raha ei saanud, hakkasid nad otsima muid võimalusi, kuidas Ruhnus asuv arhitektuurimälestis kokkuvarisemisest päästa.

“Koostöös kultuuriministeeriumiga me esimese lahenduse ka leidsime,” rääkis Püüa. “Juba eeloleval nädalal lähevad Ruhnu OÜ Saare Tare esindajad, kes teevad seal ära kõige hädavajalikumad tööd, et vähemalt Korsi talukompleksi pikkmaja lähiajal kokku ei kukuks.”
Püüa sõnul on kavas pikkmaja seinte proteesimis- ja korrastustööd, maja kooshoidmiseks paigaldatakse sinna ankrutrossid ja maja ise läheb koormatendi alla. “Loodame, et sellises olukorras peab maja talve vastu,” sõnas Püüa. “Siis saame järgmisel aastal töödega edasi minna.”

Katuseraha küsitakse Rootsist

Endel Püüa rääkis ka, et Korsi talukompleksi pikkhoonele rookatuse panemiseks on muuseum koostanud toetustaotluse Stockholmis asuvale kuningas Gustav VI Adolfi Rootsi kultuuri fondile. Praegu on vastav taotlus saadetud kultuuriministeeriumile ja Rootsi suursaatkonnale tutvumiseks. “Loodame sealt toetuskirju, et siis hiljemalt 15. septembriks taotlus ära saata,” lausus Püüa.

Rääkides kogu Korsi talukompleksi renoveerimistööde ja selle muuseumiks muutmise maksumusest, ütles Püüa, et esialgsete kalkulatsioonide kohaselt kulub selleks ligi 14 miljonit Eesti krooni (u 895 000 eurot – toim). “Kuna ehitusturul on aga juba praegu näha esimesi buumi ilminguid, siis võib oletada, et tööde maksumus tõuseb veelgi,” lisas ta.

Millal võiks Korsi talumuuseum valmida? Endel Püüa: “Sääraselt väikeste summade jupitades… ma ei usu, et me viie aastaga toime tuleme. Kui tulevikus on aga struktuuritoetuste voorus ka meede, mis lubab ehitada selliseid objekte nagu Korsi talu, siis on olukord loomulikult teine.”
Saaremaa muuseumi direktor lisas, et muuseumi seekordne taotlus oli igati korrektne ja tunnistati kõlblikuks. Rahuldamata jäi see aga põhjusel, et raha oli fondis vähe ja seetõttu arvasid otsustajad, et Korsi talukompleks on liialt lokaalse tähtsusega objekt.

Korsi talukompleksi muuseumiks muutmise kava on päevakorras juba 2008. aasta sügisest, kui talu pärija Thomas Dreier kinkis selle Eesti riigile. Tegemist on unikaalse, ainsa Baltimaades säilinud ranna-rootslaste arhitektuurimälestisega.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 59 korda, sh täna 1)