Minister Juhan Parts: Ruhnu laev olgu Ruhnu (VIDEO!) (7)

Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium soovitas avalikul nimekonkursil sõelale jäänud Runöst, Meribellist ja Ruhnu Karust Ruhnu uue laeva nimeks Runöt, ehkki minister Parts peab ise sobivaimaks nimeks Ruhnut.

Mõne päeva eest Ruhnu vallavanemale Aare Sünterile saadetud kirjas nentis Juhan Parts, et vallavalitsuse läbi viidud laeva nimekonkursile esitatud kolme populaarsema nime hulgast tundub ministeeriumile sobivaim laevanimi Runö, mis viitab Ruhnu saare ajaloolisele nimele rootsi keeles. “Samas teeme teile ettepaneku kaaluda ka Ruhnu laeva nimena saare eestikeelset nime Ruhnu,” lisas minister Parts.

Valitsus andis eilsel istungil nõusoleku hakata avaliku konkursiga otsima Ruhnu saarega püsiühenduse pidamiseks ehitatavale uuele katamaraan-tüüpi reisiparvlaevale operaatorit. Enne laeva käikulaskmist tuleb sellele majandusministri sõnul aga nimi panna ning nimepanemine ei lähe tema sõnul sugugi kergelt. “Tundub, et Ruhnu elanike eelistuseks jääb praegu Ruhnu saare rootsikeelne nimi Runö, mille puhul mul tekkis pigem kahtlus, kas mitte panna Ruhnu siis juba. Ma arvan, et Eesti avalikkus võiks meid siin aidata, leidmaks lahendust,” märkis Juhan Parts eilsel valitsuse pressikonverentsil.

Ruhnu vallavanem Aare Sünter ütles Saarte Häälele, et nad on ministri soovituse tõepoolest kätte saanud, kuid saarerahva soov on ikkagi, et laevale pandaks nimeks Runö, mitte Ruhnu. “Meie soov on, et selleks nimeks saaks Runö, sest seegi tähendab Ruhnu rootsi keeles Ruhnu saart ja viitab seeläbi ilusasti ka saare ajaloole,” selgitas Sünter.
Pealegi kogus Runö nimekonkursile laekunud nimede hulgast kõige enam hääli, seega oleks ilus anda uuele laevale just see nimi. Vallavanema sõnul läheb täna Juhan Partsi poole teele valla arvamus nimede kohta ning lõplikult saab uue laeva nimi selgeks ilmselt lähipäevil, kui Parts on sellele omakorda hinnangu andnud.

Minister Juhan Partsi sõnul on nimepanemisel tegemist mõneti pretsedendiga. Esimene pretsedent toimus tema sõnul, kui laeva nimi otsustati praktiliselt partei tagatubades. “Piirissaare laevale panime nime tagatubades arutades, nagu Indrek Tarand ütleb, ja panime Koidula. Aga arvestades, et meil on praegu ettevalmistamisel veel nimepanek Kihnu, Vormsi, Prangli ja Abruka väikelaevadele, siis neid nimesid tuleb ikka panna,” sõnas ta. Kui Ruhnu saare laevale õnnestub ilus nimi panna, korraldatakse Partsi sõnul ka nendele laevadele nime leidmiseks kindlasti konkursid.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 33 korda, sh täna 1)