Kalle Laanet: ausate valimiste korral on muutused võimalikud (8)

Kalle Laanet: ausate valimiste korral on muutused võimalikud

 

Homne Keskerakonna konverents on pannud ühiskonna kihama enam kui presidendivalimised. Kas Edgar Savisaare kõrvale erakonna esimehe kohale üles seatud kandidaadil Jüri Ratasel võiks olla šansse? Kuidas Saaremaa keskerakondlased end praegu tunnevad? Seda küsisime Kalle Laanetilt, Saaremaa piirkonna esimehelt.

Sel korral on asi jõudnud sellesse etappi, kus tõesti kas valitakse tulevik ja erakonna areng Eesti poliitilisel maastikul või valitakse minevik ja erakond – sammud tagasi, mitte aga edasi. Olen sellel seisukohal, et juhul kui valimised toimuvad võrdsetel alustel ja viiakse läbi ausalt ning valimistulemusi ei võltsita – need on küll karmid sõnad, kuid viimase kuu jooksul on väga paljud inimesed minuga ühendust võtnud ja on väga selgelt rääkinud, kuidas eelnevatel valimistel on kõik toimunud selle stsenaariumi järgi, mis on erakonna esimehe poolt ette pandud, ehk juhatusse saavad need inimesed, keda tahab Edgar Savisaar.
Nii et kui valimised toimuvad ausalt ja vassimiseta, siis ma usun, et šansid on mõlemal mehel üsna võrdsed.

Millal see kõks käis, et Keskerakonnas on vaja midagi muuta? Keskerakond on ju teadupärast olnud kogu aeg selline ühes suunas minev – ikka ühe juhiga ja üllatusi on sealt väga vähe tulnud.
Tegelikult hakkavad probleemid sellest pihta, et me ei ole suutnud väga pikka aega oma programme ellu viia, oma valijate huve kaitsta. Me ei ole suutnud Eesti poliitikas kaasa rääkida, sest lähtuvalt Edgar Savisaarest öeldakse ju kohe, kui sa midagi teisiti ütled või arvad, kui seda on valitseva koalitsiooni sõnumid või tahe, et see on savisaarlaste jura, ja sellega asi piirdub.

Minu meelest tõi väga hea näite üks Eesti taasiseseisvumise juhtfiguure Ignar Fjuk, kes andis umbes kuu aega tagasi intervjuu Postimehele, tema ütles väga selgelt, et tänane poliitiline maastik on jooksnud ummikusse – on parempoolne poliitika ja on nn savisaarlus. Kui keegi tahab midagi teisiti väita, on ta kohe savisaarlane. See näitab, et poliitilistel debattidel ei ole enam ruumi ega kohta, sest kohe tuleb märgistamine.

Sellest tulenevalt ei räägi me täna üldse majanduslikust seisust, et erakond on suudetud tegelikult pankrotti viia, Keskerakonnal on ülisuured võlad. Või toome siis teise näite, kuidas valimistel – olgu need siis riigikogu või europarlamendi või kohalikud valimised – siis nn suure juhi valitud isikutele tehakse valimiskampaaniat erakonna raha eest, ülejäänud peavad ise raha leidma – võtma pangast laenu või muudmoodi hakkama saama.
Need asjad ei ole minu arvates demokraatlikus ühiskonnas ja demokraatlikus erakonnas võimalikud. Eriti, kui me tahame esindada 13 000 liikme huve ja me ei suuda seda kuidagi teha, siis peaks vaatama, mis on valesti.

Kui palju sellest 13 000-st võiks olla neid, kes tegelikult hingepõhjas tahaksid muutusi, kes ei talita pimesi ega tõsta lihtsalt kätt?
Ma usun, et 20 protsenti võib olla neid, kes lähtuvad usuprintsiibist ehk Edgar Savisaar võib teha mida iganes, aga nemad ikka usuvad. Järgmine kolmandik on seotud nn varasemat toiduahelat pidi ehk otsesemalt või kaudsemalt on nad seotud töösuhtega. Mingit osa etendab kindlasti üldine administratiivsuhe, kus läbi parteikontori üritatakse hoida muudes omavalitsustes ohje oma käes – kui sa teed midagi nii, mis meile ei meeldi, siis sa järgmistel valimistel sellel positsioonil ei ole. Kuid kolmandik on kindlasti neid, kes on nõus väga sirgelt ja radikaalselt otsuseid vastu võtma ja minema edasi uue poliitikaga.

Kõige olulisem on see, kui suur on nüüd selgelt mõtlevate ja aru saavate inimeste hulk kongressil, kus delegaate ei ole 13 000, vaid on 1800. Ma usun, et proportsioonid on seal suuresti samasugused, aga ma loodan, et inimesed suudavad salajasel hääletusel hääletada oma südametunnistuse järgi.

Saaremaa Keskerakond on olnud Keskerakonna peakontori mõistes selline paha laps – kas teie lähete siit kongressile kindlalt Ratase toetajatena?
Ma ei saa öelda, et kõik Saaremaa delegaadid valivad in corpore Jüri Ratast. Tegemist on salajase hääletamisega ja inimeste vaba valikuga. Aga ma loodan, et suurem osa valib Jüri Ratast ja mõni üksik Savisaart. Muidugi on see inimeste vaba valik valimiskasti juures.

Oskad sa aimata, mis saab oponentidest siis, kui selgub, et Edgar Savisaare toetajaid on sel kongressil rohkem?
Täna (kolmapäeval – toim) on Delfis väga huvitav nimekiri välja toodud, kus Edgar Savisaar nimetab 30 erakonna liiget, keda ta toetab juhatusse valimisel. Sellega ta näitab ju väga selgelt ära, et teistel ei ole mõtet kandideerida. Mis me siin siis demokraatiast räägime!
Juhul kui võidab Edgar Savisaare poolt toetatav tiib, ei ole me kindlasti enam erakonna tegevusprotsessidesse kaasatud. Kes jääb erakonda, kes mitte – see on minu arvamus.

Eks neid inimesi, kes ei ole riigikogus või suuremates volikogudes, kes on näiteks täitevvõimu juures, üritatakse sealt ära puksida, teha mingeid vangerdusi. Loomulikult üritatakse neid tulevikus valimisnimekirjadest kas üldse välja jätta või panna võimalikult tahapoole jne.
Minu arvates oleks siiski kõige olulisem see, et inimestel jätkuks kainet meelt, et nad suudaksid kongressil antavaid sõnumeid adekvaatselt vastu võtta, et nad ei laseks ennast eksiteele viia. Et nad teeksid oma otsuse selle järgi, mida nad tunnevad, kuidas erakond peaks edasi minema. See on kõige olulisem.

Kui spordivõistlustel on korvpallivõistkonnad ja üks mängib ühtede reeglite järgi ja teine teiste reeglite järgi, siis on selge, et see ei ole korvpallimäng, see on midagi muud. Kui on aga kindlaks määratud reeglid ja juurde lastakse ka kohtunikud, on absoluutselt aktsepteeritav, et võidab see, kes on parem.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 31 korda, sh täna 1)